Nowy rok podatkowy już blisko! Zobacz, co się zmieni?

0
Pile of £20 notes by Images Money, (CC BY 2.0)

Niewiele ponad miesiąc pozostał do zakończenia obecnego roku podatkowego. Z tej okazji warto przyjrzeć się, jakie zmiany czekają nas od 6 kwietnia.

1. Wyższa kwota wolna od podatku. W tym roku nie zapłacimy fiskusowi ani jednego funta do kwoty £11 850.

2. Ogłoszenie nowych progów podatkowych w Szkocji. Oznacza to nieco lepsze warunki dla najsłabiej zarabiających, ale jednocześnie podwyższenie stawek dla otrzymujących wyższe wynagrodzenie. O szczegółach pisaliśmy dla Was TUTAJ.

3. Podwyższenie progu dla Higher-rate taxpayers. Od tej pory, podatek najwyższego progu obowiązywać będzie po przekroczeniu kwoty £46 350 (a nie tak jak dotychczas £45 000)

4. Zwiększenie Council Tax. Od sześciu lat ceny lokalnego podatku były regulowane limitem, który pozwalał na ich maksymalne podwyższenie o 2% rocznie. Od nowego roku podatkowego, podwyżka będzie mogła wynieść już 2,99%

5. Wzrost podatku drogowego dla samochodów z silnikiem diesla. Jeśli kupowany przez Ciebie samochód z napędem diesla będzie emitował więcej dwutlenku węgla, niż dopuszczają to normy, zapłacisz wyższy podatek niż dotychczas. W zależności od skali przekroczenia, kierowca może być zmuszony do wyjęcia z kieszeni od kiludziesięciu do kilkuset funtów więcej niż jest to obecnie.

6. Zmiany w podatkach dla kupujących pierwszą nieruchomość. Osoby dokonujące zakupu pierwszego domu, mogą skorzystać ze zmian wprowadzonych pod koniec 2017 roku.

W Anglii nie zapłacimy podatku “Stamp Duty” od nieruchomości wartej do £300 000. Powyżej tej kwoty podatek wynosić będzie 5%.

W Szkocji konieczność opłacenia podatku nie będzie dotyczyła domów i mieszkań wartych do £145 tys. Za nieruchomość wartości do £250 tys. zapłacimy 2%. Największy podatek będzie dotyczył lokali w cenie przewyższającej £750 tys. Zapłacimy wówczas 12%.

źródło: Smart Polak

(kmk)