Pigułka gwałtu – współczesna plaga

0
March Against Rape Culture and Gender Inequality - 2 by Chase Carter, (CC BY-ND 2.0)

Ile młodych ludzi pada ofiarą narkotyków dosypywanych w klubie do drinków? Tego nie wie nikt. Policja nie prowadzi takich statystyk, a do szpitali poszkodowani sami się nie zgłaszają. Najczęściej wykorzystywane w ten sposób są kobiety, które nie zdają sobie sprawy, że proceder dosypywania do napojów substancji psychoaktywnych jest nagminny.

Szczególnie niebezpieczna jest tzw. pigułka gwałtu, czyli kwas gamahydroksymasłowy (GHB). Jej popularność wynika z tego, że składniki do produkcji są stosunkowo łatwo dostępne.

Narkotyk ten dostać można w postaci płynu, proszku, tabletek lub granulatu. Nie zmienia smaku, koloru ani konsystencji napoju. Mała ilość wywołuje stan zbliżony do upojenia alkoholowego, osłabia czujność i zwiększa uległość. Osoba pod jej wpływem sprawia wrażenie mocno zamroczonej alkoholem, dlatego łatwo wyprowadzić ją z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. W ten sposób najczęściej dochodzi do gwałtów i kradzieży.

Ofiara nie jest w stanie się przed tym bronić, a po “wytrzeźwieniu” nie pamięta, co się z nią działo. Nie potrafi również podać rysopisów sprawców. Na jej ciele zazwyczaj nie ma też siniaków, zadrapań lub jakichkolwiek śladów przestępstwa. Dlatego tego typu przypadki tak rzadko trafiają na policję.

Pigułka gwałtu, czyli substancja GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) to substancja chemiczna, która występuje w organizmie w znikomych ilościach – jej stężenie w osoczu wynosi 0,1 mg/l. Kwas gammahydroksymasłowy (GHB) jest bezbarwny, nie ma zapachu ani smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach. Zaczyna działać po 15-30 minutach od zażycia. Osoba, która go przyjęła w dużych dawkach może stracić świadomość na kilka godzin (zwykle od 3 do 6). Narkotyk jest trudny do wykrycia – we krwi pozostaje około 8 godzin, w moczu – około 12, dlatego dokonanie przestępstwa tego typu trudno udowodnić na podstawie wyników badań.

To, jakie objawy wystąpią po zażyciu GHB, zależy w dużym stopniu od indywidualnej wrażliwości. U jednej osoby kilka mililitrów GHB może wywołać objawy, jak przy upojeniu alkoholowym, a dla innej taka sama dawka będzie śmiertelna. Poza tym alkohol, z którym często jest podawana, nasila działanie tej substancji.

Objawy zatrucia GHB: bardzo płytki oddech, wymioty, bradykardia, ruchy mimowolne, oczopląs, drgawki, brak reakcji źrenic na światło, śpiączka.

Po zażyciu pigułki gwałtu ofiara jest całkowicie bezwolna, niezdolna do podejmowania decyzji. GHB może powodować częściową lub całkowitą utratę przytomności. Skutkiem zażycia kwasu gammahydroksymasłowego jest również okresowa amnezja obejmująca czas działania tabletki gwałtu.

Jak nie stać się ofiarą?

  • nie chodź sama na imprezy,
  • nie pozostawiaj na imprezie otwartego napoju bez opieki,
  • nie przyjmuj drinków od nieznajomej osoby,
  • zachowaj umiar w piciu alkoholu (wiele z gwałtów na randce zachodzi u ofiar w stanie upojenia alkoholowego),
  • jeśli źle się poczujesz, zwróć się o pomoc do zaufanej osoby lub ochroniarza,
  • unikaj ciemnych miejsc (ofiara pod wpływem tabletki gwałtu często jest gotowa opuścić imprezę z pierwszą napotkaną osobą)

Materiał pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Square.pl. W wersji drukowanej znajdziecie go w dobrych polskich sklepach Szkocji. W wersji online – TUTAJ!