Podatkowe ABC, czyli co warto wiedzieć o rozliczeniu na Wyspach?

0

Ostateczny termin złożenia rozliczenia za rok podatkowy 2016/2017 (czyli okres od 6 kwietnia 2016 do 5 kwietnia 2017) minął przed kilkoma tygodniami, 31 stycznia.

Zapewne wielu z Was nie zwlekało i już na początku kwietnia tamtego roku zadbało o to, by rozliczenie przygotować i wysłać do urzędu skarbowego na czas, ale zapewne wielu zostawiło ten obowiązek na ostatnie chwile.

Spóźnialskim i zapominalskim, pozostało teraz już tylko rozliczyć się i odwołać od kary automatycznie naliczonej przez urząd skarbowy (£100 na początek) lub ją zapłacić (zapłata kary nie zwalnia jednak od konieczności rozliczenia się).

Kto powinien się rozliczyć?

Wiele osób pyta o to, czy muszą się rozliczyć – w Polsce przecież obowiązek złożenia PIT-u ma każdy podatnik. W UK jest jednak inaczej.

Rozliczenie, czyli tzw. self-assessment, nie jest tu obowiązkiem. Jeśli byliście Państwo zatrudnieni (nawet u dwóch lub więcej pracodawców) urząd skarbowy sam obliczy czy pracodawca(y) naliczyli właściwą kwotę podatku. Jeśli, w ciągu roku podatkowego, zakończyliście zatrudnienie, warto pamiętać o tym, aby nowemu pracodawcy przekazać P45 od poprzedniego. Jeśli w tym samym czasie macie więcej niż jedno zatrudnienie, warto zadzwonić do HMRC z prośbą o zmianę kodu podatkowego i dopasowanie go tak, żeby u każdego z pracodawców maksymalnie wykorzystywać kwotę wolną od podatku (w roku bieżącym 2017/18 jest to £11500, w następnym £11850).

Niestety, jeśli Państwa pracodawca potrącił z wypłaty podatek niższy od należnego, możecie się spodziewać dokumentu P800 wzywającego do dopłaty podatku, często poprzez self-assessment, a więc nawet jeśli nie spełniacie kryteriów do rozliczenia (poniżej), zostaniecie zmuszeni do jego wysłania i zapłacenia należnego podatku.

Na bieżąco możecie Państwo śledzić kwotę dochodu z zatrudnienia, kod podatkowy i inne sprawy podatkowe, emerytalne, a nawet związane z pobieranymi benefitami, na swoim Indywidualnym Koncie Podatkowym (Personal Tax Account). Jest to bardzo przydatne narzędzie – kilka słów o tym poniżej.

Wracając do rocznych rozliczeń. Pokrótce rozliczyć musi się każdy, kto był osobą samozatrudnioną (proszę zauważyć, że nawet jeśli dochód z samozatrudnienia był zerowy, urząd skarbowy wymaga od podatnika tej informacji, bo i skąd ma wiedzieć, że podatnik nie osiągnął dochodu jak nie z rozliczenia, czyli self-assessmentu?)

Rozliczenie się jest również obowiązkiem osoby pełniącej funkcje dyrektora firmy – osoby, która w ciągu roku podatkowego uzyskała nieopodatkowany dochód w wysokości 2 500 funtów lub więcej (np. z wynajmu nieruchomości lub (!) napiwków). O rozliczeniu musi też pamiętać ten, kto uzyskał dochód z inwestycji lub z oszczędności (odsetki od lokat oszczędnościowych) w wysokości co najmniej 10 tysięcy funtów, z dywidendy lub sprzedaży udziałów lub nieruchomości zakupionej pod wynajem. Poprzez self-assessment musicie też Państwo zadeklarować dochód z zagranicy, jeśli był on wyższy niż £300.

Szczęściarze, których dochód uzyskany w danym roku przekroczył £100 tysięcy lub ci, którzy pobierają child benefit, a dochód ich lub partnera to 50 lub więcej tysięcy, też musza się rozliczyć.

Warto upewnić się, że w danym roku podatkowym skarbówka nie będzie od nas wymagała self-assessment-u, chociaż zwykle ci podatnicy, którzy muszą to zrobić, otrzymują z dużym wyprzedzeniem informacje z HMRC. Warto w związku z tym pamiętać o aktualizacji adresu. W tej sprawie można zadzwonić do urzędu skarbowego lub po prostu skorzystać ze swojego Indywidualnego Konta Podatkowego.

Indywidulane Konto Bankowe

Indywidualne Konto Podatkowe jest bardzo pożytecznym narzędziem – szczególnie dla tych, którzy unikają rozmów przez telefon. Wspominam o koncie podatkowym, ponieważ często przychodzą do nas osoby otrzymujące benefity, których wysokość zależy m.in. od ich dochodów (np. Family Tax Credits) lub wieku i kontynuacji edukacji dziecka (choćby Child Benefit). Wiem, że do HMRC dodzwonić się nie jest łatwo (na szczęście firmy księgowe dla wielu spraw mogą korzystać z linii dla agentów, dzięki czemu czas oczekiwania jest dużo krótszy), a przecież o wielu zmianach (liczby godzin pracy, stawki, pracodawcy, kontynuacji edukacji) można poinformować urząd skarbowy właśnie za pomocą Personal Tax Account – wystarczy się zarejestrować.

Zapewne ci z Państwa, którzy rozliczają dochód uzyskany z zagranicy, zachodzą w głowę, jak właściwie obliczyć dochód uzyskany z jednego z krajów europejskich, gdzie rok podatkowy trwa zwykle od 1 stycznia do 31 grudnia tego samego roku i “wpasować” go w brytyjski rok podatkowy?

 

Rozliczenie samozatrudnienia

Najczęściej zadawanym pytaniem, jeśli chodzi o rozliczenie samozatrudnienia: co jest potrzebne do rozliczenia? Mówiąc skrótem potrzebne są przychód I koszty, a więc to, co zarobiliśmy odliczając koszty uzyskania przychodu, daje dochód do opodatkowania.

Przychód można ewidencjonować w postaci wystawianych rachunków, wpływów na konto (dobrze, jeśli biznesowe, ale w przypadku osób samozatrudnionych jego posiadanie nie jest obowiązkowe), czy w końcu zadeklarowanej kwoty (np. w przypadku zakładów fryzjerskich – nikt nie żąda rachunku ani nie przelewa zapłaty na konto zakładu). W takich przypadkach warto więc prowadzić proste ewidencje przychodu – np. tabele z wpływem za każdy dzień.

Koszty to sprawa bardziej uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności. Kosztem jest np. zakup materiałów, narzędzi, maszyn, dojazd do klienta – zawsze warto zapytać, co jeszcze można odliczyć, bo czasem rachunki, które można by ‘wrzucić’ w koszty, lądują w koszu na śmieci, a podatek staje się dokuczliwy i niewspółmiernie wysoki w stosunku do faktycznego dochodu.

Ostatnim dniem (zanim dostaniemy karę) rozliczenia roku podatkowego jest 31 stycznia następnego roku czyli termin, który właśnie minął dotyczył roku między 6 kwietnia 2016, a 5 kwietnia 2017.

Rozliczenia za rok podatkowy 2017/2018 można składać od 6 kwietnia tego roku aż do 31 stycznia 2019.

A w razie pytań, zawsze służymy radą i pomocą.

Powodzenia i samych sukcesów w biznesie życzy Edinburgh Accounting Office – Patryk, Agnieszka, Marzena i Monika.

Artykuł sponsorowany pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Square. Możecie go znaleźć w dobrych polskich sklepach Szkocji oraz online – TUTAJ!