Szkocja: kto najwięcej straci na Brexicie? Ujawniono nowe dane

0
Brexit medal, (CC BY-ND 2.0)

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które uważane są za szkielet szkockiej gospodarki, już teraz zostały mocno poszkodowane zawirowaniami wokół Brexitu. Najgorsze jednak dopiero przed nimi – wskazują ostatnie badania.

Fachowcy nieustannie podkreślają, że Brexit negatywnie wpłynie na poziom inwestycji kapitałowych, ograniczy dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania i doprowadzi do szeregu pomniejszych konsekwencji.

Niezależne badania, które w ostatnim czasie przeprowadził specjalista w zakresie przedsiębiorczości małych firm, dr Ross Brown, wykazały, że prowadzący tego typu działalność w Szkocji i Irlandii Północnej, znacznie mocniej odczują negatywne skutki opuszczczenia Unii niż ich odpowiednicy w Anglii.

Pisząca dla “The Scotsman” Lesley Riddoch wyjaśnia, że poprzez “wysoce złożony i nieokreślony charakter, Brexit znacznie różni się od innych, znanych już rodzajów instytucjonalnej niestabilności”. Przyjąć można założenie, że im biznes większy, bardziej innwacyjny, zaawansowany technologicznie i zorientowany na eksport, tym większe obawy można mieć wobec sprawności jego dalszego funkcjonowania” –

Choć wsłuchując się w głosy ekonomistów, szkoccy przedsiębiorcy z coraz większą obawą czekają na 29 marca 2019 r., to jednak statystyczni mieszkańcy północy zdają się godzić z wizją życia poza strukturami Unii Europejskiej.

źródło: The Scotsman

(kmk)