Szkoccy posłowie: „Nieludzka polityka imigracyjna rozdziela rodziny!”

0
Migration by Lars Plougmann, (CC BY-SA 2.0)

Rodziny imigrantów chcących zamieszkać na Wyspach, rozdarte są przez „drakońską politykę imigracyjną”, która nie pozwala, aby rodzice przebywali z własnymi dziećmi. “Nie chcemy, aby to dalej trwało” – mówi rzecznik prasowy przewodzącej Szkocji SNP.

Na obcokrajowców, którzy mieszkają na Wyspach są nałożone restrykcje, które uniemożliwiają im ściągnięcie do kraju współmałżonków i dzieci, jeśli ci nie są obywatelami jednego z krajów Unii Europejskiej.

Wprowadzone w 2012 r. przepisy mówią, że każdy kto chce sprowadzić do UK współmałżonka spoza Wspólnoty, musi zarabiać co najmniej £18600 rocznie. Jeśli w rodzinie jest dziecko, kwota ta rośnie do poziomu £24400, a z każdym kolejnym potomkiem wzrasta o £2400 na rok!

Powyższe progi dochodowe muszą być pokryte w całości przez osobę zamieszkałą w Wielkiej Brytanii. Nie można brać pod uwagę ewentualnych zarobków małżonka, wsparcia ze stronu rodziny i dochodów pochodzących z innych źródeł.

Jak wynika ze statystyk, w Szkocji aż 41% obywateli nie zarabia kwoty wystarczającej, aby sprowadzić współmałżonka.

Jak mówi rzecznik prasowy SNP, Stuart McDonald:

Słyszeliśmy ostatnie wieści, że książę Harry zamierza poślubić amerykankę Meghan Markle, która przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Świetnie! Musimy jednak mieć pewność, że wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, jak i osoby tu osiadłe, mogą sprowadzić do tego kraju ludzi, których kochają.

McDonald nie pozostawia na regulacjach Partii Konserwatywnej suchej nitki, oceniając je jako nierozsądne, nieelastyczne i irracjonalne:

Nie może być tak, że połowa ludzi w Szkocji zarabia mniej, niż jest to wymagane przez restrykcyjny próg dochodowy (…) Zasady migracyjne nie powinny być podległe interesom garstki najbogatszych kosztem większości ludzi w tym kraju.

Szkocja chciałaby wprowadzenia oddzielnej regulacji prawnej w regionie. Sforsowanie ustaleń torysów może być jednak bardzo trudne. Jak powiedział rzecznik brytyjskiego MSW: „Cieszymy się, że ludzie chcą dołączać do swych rodzin w Wielkiej Brytanii, ciężko pracować i wnosić swój wkład, ale życie rodzinne nie może być prowadzone na koszt podatnika.”

Źródło: Herald Scotland

(kmk)