Szkocja: drugie referendum niepodległościowe na początku 2019?

0
Dedicated YES campaigners out in force in Perth this lunchtime - by Ninian Reid, (CC BY 2.0)

Przeprowadzenie kolejnego referendum niepodległościowego już za 13 miesięcy, mogłoby znacznie ułatwić przyłączenie niezależnej Szkocji do Unii Europejskiej – twierdzą eksperci ze Szkockiego Centrum Relacji Europejskich.

Jak tłumaczy pełniąca rolę dyrektora centrum dr Kirsty Hughes, przegłosowanie opcji “Tak” w ciagu krótkiego okresu czasu, dałoby krajowi dwa lata na przygotowanie się do opuszczenia unii brytyjskiej i płynne dołączenie do struktur europejskich.

Dr Hughes mówi, że dla bezbolesnego, ponownego wejścia do Unii Europejskiej, dobrze byłoby przeprowadzić referendum w ciągu kilkunastu miesięcy. Najlepiej na początku 2019 roku:

Nie oznaczałoby to, że Szkocja automatycznie stałaby się państwem członkowskim Unii Europejskiej w 2021 roku (…), ale jeśli ta część kraju cieszyłaby się wówczas niezależnością, być może możnaby liczyć na ustanowienie specjalnego okresu przejściowego dla Szkocji i otworzyć rozmowy akcesyjne z Unią.

Podczas referendum dot. Brexitu, obywatele Brytyjscy zamieszkujący Szkocję w 62% opowiedzieli się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Ostatnie badania opinii publicznej potwierdzają, że większość Szkotów również w tym momencie chciałaby pozostania w UE.

źródło: The National

(kmk)