Szkocja: zmiany w podatkach! Dobre wiadomości dla wielu Polaków

0
Scottish five and ten pounds notes by Howard Lake, (CC BY-SA 2.0)

Sekretarz finansów Derek Mackay ogłosił dużą reformę podatkową w budżecie Szkocji. Wprowadzone mają zostać nowe progi podatkowe. Na zmianach zyskają najsłabiej uposażeni, stracą – ci zarabiający więcej.

Dla jednej grupy gorzej…

Zgodnie z reformą ogłoszoną przez Mackaya, od najbliższego roku podatkowego (2018/19) stawka podatku dochodowego pobieranego od osób zarabiających między £24’000 a £44’273 rocznie zwiększy się z 20 do 21%.

Więcej zapłacą również wszyscy, których dochody są wyższe niż £44’273 na rok. Od każdego funta zarobionego powyżej tej kwoty, przyjdzie im zapłacić nie 40 – jak to jest obecnie – a 41% podatku.

Podniesieniu ulegnie też stawka podatku dla najzamożniejszych mieszkańców Szkocji. Zarabiający powyżej £150’000 rocznie za od każdego funta powyżej tej kwoty, będą musieli oddać fiskusowi nie 45, a 46%

…dla drugiej grupy – lepiej

Dobra wiadomość dla wszystkich, których dochody przekroczą wprawdzie próg kwoty wolnej od podatku (£11’850), ale ich roczne zarobki nie będą wyższe niż £13’850. Stawka podatku w tym przedziale zostanie obniżona o 1 procent i wynosić będzie 19%

Zadowoleni z oświadczenia są przede wszystkim ci mniej zarabiający (w tym duża rzesza Polaków mieszkających w Szkocji). Mniejszy powód do radości mają zamożniejsi podatnicy.

Derek Mackay zapewnia, że rozwiązanie to przyniesie korzyść Szkocji. Jak mówi:

Zmiany sprawią, że nikt spośród tych, którzy zarabiają poniżej £33’000  rocznie – czyli 70% wszystkich podatników – nie zapłaci więcej podatku niż obecnie (…) Jest wręcz przeciwnie Wprowadzenie nowej stawki „Starter” oznacza, że ci zarabiający do £26’000 rocznie – czyli 55% wszystkich podatników w Szkocji – zapłacą minimalnie mniej podatku, niż gdyby mieszkali w innej części Wielkiej Brytanii!

Mackay podkreślił również, że stawki stanowią przygotowanie do nowych wyzwań finansowych, które pojawią się w związku z Brexitem i malejącą liczbą Szkotów w wieku produkcyjnym.

Źródło: The Scotsman

(kmk)