UK: brytyjska moda na „selfie w Auschwitz”

0
Auschwitz-00011 by Kevin Wallis, (CC BY 2.0)

Brytyjskie „Metro” wzięło w ogień krytyki częsty wśród brytyjskich turystów zwyczaj robienia pozowanych zdjęć w miejscach zagłady.

Brytyjczycy odwiedzający muzeum Auschwitz-Birkenau nader często nie zachowują należytej powagi, pozując do zdjęć w nieodpowiedni i pobawiony szacunku sposób. Fotografie te pojawiają się następnie na profilach w mediach społecznościowych.

Jak opisuje Zoe Drewett:

Jeden z mężczyzn pozował z kciukiem podniesionym w górę obok pomieszczenia, w którym ściśnięto dziesiątki głodujących więźniów.(…) Inna dziewczyna przykucnęła, aby uzyskać idealny kąt podczas robienia selfie obok torów kolejowych, które przywiodły setki tysięcy ludzi na śmierć.

Autorka dodaje, że organizacje dbające o pamięć poległych Żydów, domagają się całkowitego zakazu autoportretów w tym miejscu.

Lilian Black, przewodnicząca Stowarzyszenia Holocaust Survivors’ Friendship Association w Leeds, tak komentuje zwyczaj przyjęty przez brytyjskich turystów:

Mój ojciec i jego rodzina przechodzili przez te bramy. Ojciec miał szczęście i przeżył. Jego rodzina – nie (…) Myślę, że ludzie robiący te zdjęcia powinni się zatrzymać i zastanowić nad tym, gdzie się znajdują i co się stało w tych obozach!

U ubiegłym roku muzeum Auschwitz zostało odwiedzone przez dwa miliony osób.

Źródło: Metro

(kmk)