Polaku, śmiej się do rozpuku!

0
laughs by Marc Kjerland, (CC BY-SA 2.0)

Znowu ta szkocka pogoda, życie do kitu, nie jestem milionerem, samochód się psuje, żona marudzi i ogólnie jest do bani!

Tak, ponuraków nie brakuje, ale czy taki stan emocji zmieni cokolwiek w ich życiu? Ano z pewnością nie. Mało tego – pesymista nie dostrzeże niczego przed sobą, bo ma ciągle spuszczoną głowę. A to wyklucza jakiekolwiek konstruktywne działanie!

Natomiast ludzie nastawieni do innych i do świata pozytywnie, są po prostu zdrowsi i szczęśliwsi, a hasło- śmiech to zdrowie nie jest wcale pustym frazesem.

Dlaczego warto się śmiać?

  • Kiedy się śmiejesz ćwiczysz swój mózg – dzięki temu myślisz jaśniej i jest ci łatwiej skoncentrować się na wielu rzeczach.
  • Śmiech poprawia trawienie i przemianę materii. Śmiejąc się nie tylko wzmacniasz mięśnie brzucha, ale też pobudzasz pracę organów wewnętrznych i dotleniasz organizm. Śmiech redukuje też poziom hormonu odpowiedzialnego za to, że się stresujesz, czyli kortyzolu.
  • Podczas śmiania się dochodzi do dużego wyrzutu endorfin w twoim organizmie, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i bardziej zadowolony z siebie. A dobry humor zmniejsza nieśmiałość, pobudza kreatywność i poprawia relacje z innymi.
  • Jeśli się śmiejesz, poprawiasz swoją odporność. Podczas śmiechu podnosi się liczba limfocytów NK (“natural killers”), które są odpowiedzialne za zwalczanie komórek nowotworowych, a także tych zainfekowanych wirusami.
  • Śmiech uśmierza ból. Dzieje się to między innymi dzięki wytwarzanym endorfinom. Z badań naukowców wynika, że śmiech poprawia życie przewlekle chorych pacjentów. Właśnie dlatego w wielu szpitalach uprawiana jest śmiech-terapia.

Poza tym wszystkim, kiedy się uśmiechasz – przyciągasz pozytywne fluidy i pozytywnych ludzi. Uśmiech jest najlepszym argumentem w jakichkolwiek relacjach!

Najbliższy powód do “intensywnej terapii śmiechowej” to Polska Noc Kabaretowa!

Już za kilka dni w Edynburgu!

Zapraszamy!