Jakość szkockiego jedzenia odstrasza turystów!

0
Scotland-86 - Stacie (CC BY-SA 2.0)

Odwiedzający Szkocję czują się zawiedzeni ubogą ofertą kulinarną, którą przedstawia im ta część kraju. Szkocja musi szukać sposobu na pokazanie światu, że tutejsza kuchnia nie ogranicza się do hamburgerów i niskiej jakości dań.

Badanie dla krajowej agencji turystycznej dowodzi, że turyści narzekają szczególnie na brak lokalnych produktów, niedostateczną dostępność świeżych owoców morza, brak pubów i restauracji, w których posiłki  podawano by we wczesnych godzinach wieczornych oraz „dziwaczne” ograniczenia czasu serwowania posiłków w porze lunchu.

Szkocką ofertę kulinarną zdominowały hamburgery i „nijakie dania” serwowane w rzekomo wykwintnych restauracjach – głosi Visit Scotland.

Kiepska jakość jedzenia stanowi główną słabość Szkocji i konieczna jest całkowita zmiana podejścia do tej kwestii.

Jak mówi dyrektor generalny Visit Scotland, Malcolm Roughead:

Szkocja jest idealnie usytuowana, z naturalnymi bogactwami i produktami znanymi na całym świecie, do których należą wołowina, łosoś, haggis, ser i owies (…) Jedzenie i picie są integralnymi częściami doświadczeń odwiedzających, a współpracując ze sobą nawzajem, możemy promować bogatą spiżarnię i pokazać, że Szkocja ma potencjał do dostarczania wysokiej jakości żywności i napojów.

Eksperci wskazują, że na jedzenie i napoje turyści przeznaczają jeden na pięć funtów wydanych w Szkocji, a podniesienie jakości usług w tej dziedzinie pomoże znacznie wzmocnić atrakcyjność – i dochody tej części Zjednoczonego Królestwa.

(kmk)