Szkocja: odkryto masowy grób osieroconych dzieci

0

Nieopodal sierocińca Smyllum Park w Lanarkshire w południowej Szkocji, mieści się masowy grób, w którym złożono ciała 400 dzieci – dowodzi śledztwo BBC Radio 4 i Sunday Post.

Sierociniec był prowadzony przez siostry zakonne w latach 1964-1981. Większość dzieci pochowanych w grobie miała umrzeć z przyczyn naturalnych (na wskutek chorób takich jak gruźlica, czy zapalenie płuc), niemniej istnieje wiele przesłanek mówiących o tym, że w sierocińcu dochodziło do aktów przemocy, które mogły stać się przyczyną śmierci niektórych z dzieci.

Omawiając sprawę masowego grobu ze Szkocji, BBC wspomina historię z Tuam na zachodzie Irlandii. Komisja śledcza powołana przez irlandzki rząd, na początku tego roku odkryła tam istnienie podobnego  grobu. Szacunkowe dane wskazywały, że pochowanych mogło tam zostać nawet 800 dzieci.

Od czasu Tuam, rządowa komisja śledcza prowadziła dochodzenie dotyczące kilkunastu innych podobnych instytucji. Szokujące odkrycie z Lanarkshire prawdopodobnie nie będzie więc ostatnim.

Źródło: Telegraph

(kmk)