UK: coraz więcej pytań o imigrację po Brexicie

0

Mleko się rozlało. Po rewelacjach „The Guardian” na temat planowanego wprowadzenia restrykcji w dostępie do rynku pracy dla przybyłych z UE, imigranci poczuli jeszcze większą niepewność.

O wycieku projektu dokumentu pt. „System granic, imigracji oraz obywatelstwa po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej” informowaliśmy Was przed kilkoma dniami. Upublicznienie tekstu, do którego wcześniej dostęp miała ograniczona liczba polityków, wywołało prawdziwą burzę.

Jak się okazuje, projekt, który mówi o znacznym ograniczeniu imigracji i praw imigrantów decydujących się zamieszkać na Wyspach, budzi zastrzeżenia także wśród polityków frakcji rządzącej. Minister spraw wewnętrznych Amber Rudd i pierwszy sekretarz stanu Damian Green, mają wątpliwości wobec kształtu dokumentu. Green twierdzi, że radykalne zaostrzenie przepisów migracyjnych mogłoby przeszkodzić UK w wynegocjowaniu okresów przejściowych po Brexicie – niezbędnych do tego, aby sprawnie wdrożyć w życie nowe regulacje.

Brak ustaleń ws. okresów przejściowych może skutecznie uderzyć w – i tak już coraz słabszy – fundament gospodarczy, na którym stoi Zjednoczone Królestwo.

Propozycje co do ograniczeń wobec imigrantów, już wywołują negatywne reakcje w świecie biznesu. Przedsiębiorstwa opierające się w dużej mierze na sile roboczej z UE, odczuwają już skutki decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej. Dalsze „tłamszenie imigracji” wróży dla nich nadejście ciężkich czasów.

Plany resortu zakładają, że prawo do pracy na okres 3-5 lat otrzymywaliby tylko wysoko wykwalifikowani specjaliści z zagranicy. Osoby zatrudnione do prac nie wymagających wiedzy specjalistycznej, mogłyby liczyć jedynie na dwuletni pobyt w UK. Do wjazdu na Wyspy potrzebny byłby paszport i rejestracja swego pobytu. Trudności spotykałyby zaś wszystkich, którzy chcieliby sprowadzić tu swoje rodziny.

Z informacjami na temat planowanego wprowadzenia restrykcji wobec imigracji, zbiegają się doniesienia z Brukseli. Jak oświadczyli czwartkowego wieczoru szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i koordynator ws. Brexitu ze strony europejskiej, Guy Verhofstadt – coraz mniej prawdopodobne jest, że pierwsza faza negocjacji ws. Brexitu zakończy się w planowanym terminie (październik).

A czas płynie… Dla Brytyjczyków – najwyraźniej – zbyt szybko.

(kmk)