UK: czy kobieta może publicznie karmić dziecko piersią?

0

Od 1 do 7 sierpnia na świecie obchodzimy World Breastfeeding Week. Międzynarodowy tydzień karmienia piersią ma na celu propagowanie najbardziej naturalnej formy bliskości między matką a dzieckiem.

Temat publicznego karmienia piersią od dawna budzi na Wyspach wiele emocji. Kobiety, które decydują się na to publicznie, nierzadko spotykają się z negatywnymi reakcjami ze strony otoczenia. Jak kwestia ta wygląda w świetle brytyjskiego prawa?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że możesz to robić! Zgodnie z Ustawą o Równości z 2010 r., publiczne karmienie piersią nie jest nielegalne.

Zakazane jest za to zmuszanie karmiącej matki, by opuściła kawiarnię, sklep, autobus, czy inne miejsce, w którym się znajduje (więcej na ten temat pod linkiem). Istnieje kilka wyjątków, które dotyczą karmienia w miejscach przeznaczonych wyłącznie dla mężczyzn, opartych na doktrynie religijnej oraz takich, w których zagrożone mogłoby być zdrowie matki i dziecka (np. w pobliżu miejsca przechowywania substancji szkodliwych dla zdrowia).

Jeśli karmisz piersią i spotkają Cię w związku z tym nieprzyjemności, możesz złożyć zażalenie do władz danej instytucji, wnieść pozew sądowy lub zgłosić się do Equalities and Human Rights Commision.

W dniu rozpoczynającym World Breastfeeding Week, wszystkim karmiącym mamom pozostaje życzyć, by podobne nieprzyjemności nie miały miejsca, a ich dzieci zdrowo się rozwijały!

(kmk)