Radykalizacja islamistów

0
isis, zamachy, uk, wielka brytania, Państwa Islamskiego, dżihad, wojna,
isis, zamachy, uk, wielka brytania, Państwa Islamskiego, dżihad, wojna,

Kilka dekad przed zamordowaniem czwórki przypadkowych osób przed parlamentem brytyjskim, niejaki Khalid Masood mieszkał w bogatej dzielnicy jednego z angielskich miast jako Adrian Russell Ajao.

Jakie były prawdziwe motywy jego działań , które doprowadziły do śmierci niewinnych osób, tego nigdy pewnie się nie dowiemy. Policja jest jednak w stanie zauważyć pewną zależność: istnieje większe prawdopodobieństwo, że w działania terrorystyczne zaangażują się jednostki zamieszkujące kraje zachodnie, które zmieniły wyznanie na islam w późniejszym etapie swojego życia.

W Wielkiej Brytanii osoby, które przeszły na Islam stanowią tylko 4% populacji, ale to one właśnie najbardziej podatne są na radykalizację. Tak samo w USA, gdzie aż 40 proc. zaaresztowań wśród muzułmanów dotyczy osób, które zmieniły wiarę na późniejszym etapie życia. Podobne przypadki odnotowano na terenie Holandii, Niemiec oraz Francji. Wszyscy ci, którzy zmienili wyzwanie religijne jako osoby dorosłe, ulegli radykalizacji, wyruszając na wojnę w Syrii i Iraku przeciwko siłom państw zachodnich.

Inni jednak przekonują, że do zmiany religii dochodzi podczas pobytu w więzieniu na zachodzie. Jedna z teorii głosi nawet, że święta wojna – dżihad – to sposób buntu przeciwko społeczeństwu. Przypadków jest jednak tak dużo, a każdy z nich jest unikalny, że trudno zgodzić się na jedną, spójną teorię radykalizacji.

Większość działań polityki przeciwko przemocy pomija konwersję wyznania religijnego, skupiając się na zapobieganiu ekstremalnym zachowaniom wśród imigrantów. Przykładem może być Donald Trump oraz zakaz pobytu ludzi określonych narodowości na terenie USA. Czy jest to skuteczne? Wedle niektórych, tylko krótkoterminowo. Powiązania z głównym nurtem instytucji islamskich mogą wyperswadować radykalizację osobom, które zmieniły wyznanie. A tym samym zapobiec śmiertelnie niebezpiecznym konsekwencjom.

Monika Nowicka