Jak oszczędzić na rachunkach za gaz i prąd?

0

Wydatki na energię stanowią w wielu przypadkach dość poważną kwotę w domowym budżecie. Czy można coś zrobić, by płacone rachunki były mniejsze?

Okazuje się, że łatwiej kontrolować swoje wydatki na media i planować rodzinne finanse dzięki „inteligentnym” licznikom, tzw. smart meters.

Co to jest „smart meter”? Liczniki smart to cyfrowe liczniki zużycia gazu i prądu, które zastępują, tradycyjne liczniki w Wielkiej Brytanii. Przesyłają one automatyczne odczyty licznika do dostawcy, co oznacza, że zawsze dostajesz dokładne rachunki. Przesyłają też informacje na dodatkowy wyświetlacz domowy, który pokazuje dokładnie, ile energii zużywasz i ile cię to kosztuje w funtach i pensach. Dzięki temu otrzymujesz wszystkie informacje potrzebne do zarządzania swoim budżetem. Pozwalają ci one wprowadzić w domu zmiany umożliwiające zaoszczędzenie energii oraz obniżenie rachunków. W okresie grzewczym monitorowanie zużycia energii na bieżąco pozwala np. na dogrzanie mieszkania zimą bez obawy o wysokość rachunków.

Skąd wziąć taki licznik?

Twój dostawca energii ma obowiązek ci go dostarczyć. Każdy mieszkaniec Anglii, Walii i Szkocji otrzyma ofertę instalacji licznika smart do 2020 r. Ale być może nie musisz czekać. Wielu dostawców instaluje inteligentne liczniki już teraz. Wystarczy, że skontaktujesz się z dostawcą i umówisz się na ich montaż.

Co więcej, jeśli masz licznik przedpłatowy, twój nowy licznik smart pozwoli natychmiast doładować konto przez telefon, online lub w sklepie. Nie będziesz też musiał dostać się do licznika znajdującego się na zewnątrz czy w trudno dostępnej szafce, aby doładować go, korzystając z klucza lub karty. Nie trzeba już więc martwić się o to, że w środku nocy zabraknie prądu lub przejdziesz na drogą taryfę awaryjną.

Skoro to taka korzystna zmiana, od razu nasuwa się pytanie, ile to kosztuje? Okazuje się, że nie ma dodatkowej opłaty za licznik lub za wyświetlacz domowy. Nie będziesz musiał uiścić dodatkowej kwoty po rozpoczęciu korzystania z licznika smart. Koszty zostaną podzielone i ujęte we wszystkich rachunkach, podobnie jak jest w przypadku kosztów utrzymania tradycyjnych liczników.

O smart meters mogą się starać osoby, które wynajmują mieszkanie lub mieszkają z przyjaciółmi. Nie trzeba mieć zgody od właściciela nieruchomości, wystarczy że twoje nazwisko jest na rachunku za prąd.

Co warto wiedzieć przed instalacją licznika smart?

– Upewnij się, gdzie znajdują się aktualne liczniki gazu i energii elektrycznej i sprawdź ich dostępność. Jeśli trudno się do nich dostać lub je zlokalizować, poinformuj o tym dostawcę odpowiednio wcześniej.

–  Dostawca skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu instalacji. Uwaga! Monterzy nigdy nie zjawią się bez uprzedzenia.

– Przy instalacji, która trwa około dwóch godzin, należy być obecnym. Dostęp do energii przez ten krótki czas będzie odcięty.

– Po przyjeździe instalator powinien przedstawić ważny identyfikator z nazwą firmy,  numerem telefonu, imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem. Możesz poprosić o okazanie identyfikatora, jeśli instalator nie zrobił tego na początku.

– Po zamontowaniu licznika instalator wyjaśni Ci krok po kroku, jak używać nowego domowego wyświetlacza. Jeśli dodatkowo zamontowany zostanie licznik gazu, instalator przeprowadzi testy bezpieczeństwa na urządzeniach gazowych.

Jak jeszcze zaoszczędzić na rachunkach za energię?

Przykręcając jakikolwiek termostat centralnego ogrzewania o jeden stopień, możesz zaoszczędzić ok. 80 funtów rocznie. Wyłączając światło w pokoju, w którym nie przebywasz, możesz zaoszczędzić ok. 13 funtów rocznie. A jeśli wyłączysz z kontaktu sprzęt komputerowy, zamiast zostawiać go w trybie czuwania, przez rok zaoszczędzisz 6 funtów. Możesz wydać o 29 funtów mniej rocznie, jeśli wysuszysz pranie na sznurku zamiast w suszarce. A jeśli nalejesz do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz, możesz zaoszczędzić około 7 funtów, a jeżeli zamiast kąpieli weźmiesz szybki prysznic, w portfelu zostanie ci dodatkowo 15 funtów. Te kwoty może nie robią wielkiego wrażenia, ale zsumujmy je teraz – otrzymamy 150 funtów w skali roku. A to już dla wielu z nas znaczące pieniądze. Na pewno wiesz, na co je przeznaczyć.

Dariusz Barabasz