Szkocja: wniosek o nowe referendum niepodległościowe wysłany

0

Pomimo, iż premier Theresa May zapowiadała, że przed Brexitem nie dopuści do nowego referendum niepodległościowego,  Pierwsza Mnister Szkocji – Nicola Sturgeon – zwróciła się do niej z formalnym wnioskiem o przeprowadzenie kolejnego głosowania.

„Szkoci powinni mieć prawo do wybrania swojej własnej przyszłości” – po raz kolejny powtórzyła Sturgeon. Dodała jednak, że rozumie postawę May, która nie godzi się na natychmiastowe przeprowadzenie głosowania.

Szkocka premier wyraziła nadzieję, że do referendum będzie mogło dojść jak najszybciej. „Wydaje się, że nie ma racjonalnego powodu, by stała pani na przeszkodzie woli szkockiego parlamentu i mam nadzieję, że nie będzie tak pani czyniła” – napisała Sturgeon.

Zgodę na przeprowadzenie drugiego referendum niepodległościowego wydał we wtorek szkocki parlament. Wniosek w tej sprawie zatwierdzono stosunkiem głosów 69 do 59.

Szkoci podzieleni

Stanowisko szkockich polityków w sprawie niepodległości wydaje się być bardziej klarowne od tego, które przedstawia społeczeństwo północy.

Jak podał dziś instytut Survation, 41 proc. Szkotów życzy sobie przeprowadzenia kolejnego referendum, a 46 proc. jest temu przeciwnych. Sondaże wskazują również, że za niepodległością zagłosowałoby 43 proc. pytanych. Przeciwko byłoby 48 proc. Pozostałe 9 proc. nie ma na ten temat wyrobionego zdania.