Dzień upadku Zjednoczonego Królestwa?

0

Angielska i szkocka wizja przyszłości Wysp zaczynają rozwarstwiać się coraz bardziej. Po tym, gdy Theresa May wykluczyła kolejne referendum w Szkocji przed końcem negocjacji w sprawie warunków wyjścia UK z Unii Europejskiej, Nicola Sturgeon stwierdziła, że być może właśnie przypieczętowany został los Zjednoczonego Królestwa.

“Szkocja musi mieć prawo wyboru” – argumentowała w BBC pierwsza minister Szkocji, dodając:

Londyn uważa, że ma prawo zablokować demokratyczny mandat wybranego przez ludzi szkockiego rządu, a także większość w szkockim parlamencie. Jednak historia może zapamiętać ten dzień jako ten, w którym los naszej unii został przypieczętowany!

W czwatek Theresa May oświadczyła, że zablokuje zorganizowanie drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji, jeśli miałoby dojść do niego przed końcem negocjacji z UE.

W piątek kwestia szkockiej niepodległości pojawiła się na okładkach większości brytyjskich dzienników. Media dość zgodnie oceniają, że wypowiedź May zadziała na jej niekorzyść, a w samej Szkocji może znacząco przyczynić się do wzrostu poparcia dla niepodległości.