Polski rząd obiecuje walkę o Polaków po Brexicie

0

Londyńscy deputowani podjęli decyzję, że po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, osoby nie posiadające brytyjskiego obywatelstwa nie otrzymają gwarancji zachowania swych praw – w tym do pracy i zamieszkania w UK. Do sprawy odniósł się polski rząd.

Jak oznajmiła premier Beata Szydło, kwestia ta będzie podlegała negocjacjom, a jej rząd stanie w obronie praw Polaków żyjących na Wyspach.

Również minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski stara się tonować nastroje przypominając, że wielu Brytyjczyków mieszka na kontynencie i „to Wielka Brytania będzie musiała się podporządkować do wspólnej polityki europejskiej, która będzie negocjować status obu tych populacji”.

Wedle szacunkowych danych, na Wyspach żyje ok. 3,5 mln obywateli pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Prawa wszystkich, którzy nie uzyskali dotąd obywatelstwa lub stałej rezydentury, pozostają niepewne.

Uchwała podjęta w poniedziałek w parlamencie, daje premier May przyzwolenie na rozpoczęcie procedury opuszczenia Unii Europejskiej.