Wypadki z udziałem motocykla

0

Jazda motocyklem jest znacznie bardziej niebezpieczna w porównaniu do innych sposobów podróżowania. Według danych statystycznych podanych przez Ministerstwo Transportu w 2013 roku, średnio każdego tygodnia 6 motocyklistów traciło życie, a 94 doznawało poważnych obrażeń.

Do najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem jednośladów zalicza się według kolejności: śliską nawierzchnię, niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, przekraczanie prędkości oraz nieprawidłowo wykonane manewry. Jednak to kierujący innymi pojazdami są równie często odpowiedzialni za tego typu zdarzenia.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż prawie każdy motocyklista będzie kiedyś brał udział w wypadku. W niektórych sytuacjach jest oczywiste kto zawinił, lecz nie zawsze jest to takie proste do ustalenia.

Poszkodowany może wykonać pewne czynności, aby pomóc w późniejszym dochodzeniu, o ile pozwoli na to jego kondycja. Jeżeli doszło do poważnych obrażeń, wówczas należy jak najszybciej wezwać pogotowie oraz policję, która zajmie się dochodzeniem. W przeciwnym wypadku trzeba zabezpieczyć wszelkie informacje, które mogą pomóc w ustaleniu winnego.

Bardzo pomocne będą zdjęcia, najlepiej wykonane przed usunięciem pojazdów z drogi. Powinny one pokazywać nie tylko same pojazdy, ale również wszelkie ślady pozostawione na jezdni.

Oprócz danych drugiego kierowcy oraz jego pojazdu warto też uzyskać dane świadków, gdyż ich zeznania mogą okazać się decydujące w późniejszym roszczeniu o odszkodowanie.

Nawet, jeżeli obrażenia wydają się być niewielkie należy niezwłocznie udać się do lekarza. Notatki wykonane podczas takiej wizyty będą później pomocne dla eksperta sądowego podczas przygotowywania raportu. Oczywiście osoby, które doznały poważniejszych obrażeń zostaną przetransportowane do szpitala karetką.

W trakcie trwania roszczenia prawnik uzyska komplet dokumentacji medycznej, aby przygotować dokładny raport odnośnie poniesionych obrażeń. Dodatkowo, jeżeli ekspert sądowy zaleci, będzie można zorganizować prywatne leczenie, na które może się składać koszt przyszłych operacji, jak również wszelkiego rodzaju fizjoterapii czy też terapii psychologicznej.

Warto mieć na uwadze, iż odszkodowanie jest nie tylko za ból i cierpienie spowodowane doznanymi obrażeniami, ale również za wszelkie straty finansowe takie jak: utrata zarobków, koszty leczenia, rekompensatę związaną z gorszą pozycją na rynku pracy, pomoc i opiekę dostarczoną przez bliskich i znajomych oraz koszty terapii. Celem odszkodowania jest przywrócenie osoby poszkodowanej do pozycji finansowej, w jakiej byłaby gdyby nigdy nie doszło do wypadku.

Dariusz Barabasz
Kancelaria prawna
Graham M Riley & Co. Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.