Kto zapłaci za odszkodowanie?

0

W większości przypadków ofiara wypadku może uzyskać odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia. Np. kierowca nie ma polisy OC lub kiedy staliśmy się ofiarą umyślnego przestępstwa. Jeśli zostaliśmy poszkodowani w wyniku takich okoliczności, możemy zwrócić się po pomoc do takich instytucji jak Motor Insurers’ Bureau oraz Criminal Injuries Compensation Autority.

Co jednak, jeśli żadna z powyższych instancji nie może zająć się naszą sprawą ze względu na ustawowe ograniczenia dotyczące zakresu ich obowiązków?
 Należą do nich sytuacje, w których obrażenia zostały spowodowane przez pieszego, rowerzystę, osobę poruszającą się elektrycznym wózkiem inwalidzkim lub np. zostaliśmy pogryzieni przez psa. Zarówno rowerzyści, jak i osoby korzystające z elektrycznych wózków nie muszą posiadać polisy OC, mimo iż takie produkty funkcjonują na rynku ubezpieczeń.

Gdy dojdzie do wypadku z udziałem takiej osoby, należy pozyskać jej dane: imię, nazwisko i adres. Podobnie jak przy wszystkich innych rodzajach zajść związanych z wystąpieniem szkody, zrobić zdjęcia, spisać dane świadków oraz zgłosić wypadek na policję.

Następnie prawnicy będą mogli sprawdzić, czy sprawca ma jakąkolwiek inną polisę np. ubezpieczenie domu, karty kredytowej, zwierzęcia – które mogłyby stanowić podstawę do wypłaty odszkodowania.

W przypadku braku nawet takiego ubezpieczenia, istnieje opcja bezpośredniego pozwania winnego spowodowania wypadku. Po wygraniu sprawy, osoba ta będzie musiała zapłacić nie tylko sumę odszkodowania, lecz ponieść również koszty postępowania prawnego.

W wielu przypadkach oskarżony może nie posiadać wystarczających środków finansowych pozwalających na wypłacenie rekompensaty. Istnieje wówczas możliwość odzyskania zaległej kwoty z ruchomości i nieruchomości należących do sprawcy. Będzie to na ogół długotrwały i skomplikowany proces, a jednocześnie bardzo przykre doświadczenie dla pozwanego, który może nawet zostać zmuszony do sprzedania własnego domu. Dlatego będąc użytkownikiem elektrycznego wózka inwalidzkiego lub nawet rowerzystą, warto zastanowić się nad wykupieniem stosownej polisy, która w przyszłości może zaoszczędzić nam sporo pieniędzy, czasu i nerwów.

Dysponujemy jeszcze jedną możliwością pozwalającą na uzyskanie odszkodowania oraz pokrycie kosztów prowadzenia sprawy, gdy sprawca wypadku nie ma żadnego ubezpieczenia oraz aktywów.

Jeżeli osoba, która doznała obrażeń, posiadała w momencie wypadku ubezpieczenie domu obejmujące tzw. “reverse indemnity clause”, jest w stanie uzyskać rekompensatę.

Taka klauzula oznacza, że firma dostarczająca ubezpieczenie domu zapłaci nam odszkodowanie oraz pokryje koszty prawne wówczas, gdy osoba winna wypadku nie jest w stanie tego zrobić. Dlatego ważne jest pokazanie prawnikowi kopii takiej polisy – gdyż często może to być jedyna szansa na uzyskanie jakichkolwiek pieniędzy.

Warto pamiętać, iż sposobność wykorzystania ubezpieczenia tego typu jest uwarunkowana licznymi dodatkowymi zapisami. Należy np. poinformawać swojego ubezpieczyciela o zajściu jak najszybciej.

Ogólna zasada odnośnie “reverse indemnity clause” jest taka, iż pozwala uzyskać odszkodowanie dla właściciela polisy za zdarzenie spowodowane przez osobę trzecią, które byłoby ubezpieczone tą polisą w przypadku, gdyby właściciel polisy sam spowodował wypadek.

Autor tekstu: Dariusz Barabasz, Kancelaria prawna Graham M Riley & Co. Solicitors