Jak promować małą firmę?

0

Prowadzisz własną firmę, ale nie wiesz jak ją skutecznie wypromować? Zastanawiasz się, czym mógłbyś wyróżnić się na tle konkurencji? Chcesz dowiedzieć się, jak samemu poprowadzić działania promocyjne, nie przeznaczając na nie dużego budżetu? Przeczytaj porady, dzięki którym skutecznie wypromujesz swoją działalność, nie będąc ekspertem od marketingu.
Według raportu DueDil oraz Centre for Entrepreneurs na Wyspach działa 22 tys. polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ponad 60 tys. osób samo-zatrudnionych. Być może należysz do tej grupy? Na pewno jesteś specjalistą w swojej branży, ale czasem przydałaby ci się wartościowa wiedza z dziedziny komunikacji marketingowej? Jeśli tak, poniższe porady to działania do natychmiastowego zastosowania.
Możliwe, że zastanawiasz się czasem, czy na pewno potrzebujesz zajmować się marketingiem, skoro a) nie jesteś dużą firmą, b) masz już swoich klientów. Odpowiedź na to pytanie brzmi „tak!”
Dlaczego? Po pierwsze rynek jest w ciągłym ruchu: pojawiają się nowe firmy i produkty, rozwój technologiczny jest przerażająco szybki, a ty jako przedsiębiorca musisz reagować na te zmiany. W natłoku wrażeń i informacji ludzie szybko zapominają, dlatego musisz cały czas zwracać uwagę obecnych i potencjalnych klientów na swoją markę. Po drugie – jeśli nie zadbasz o to, by twoja firma była znana, nikt nie będzie wiedział, że istniejesz i nie skorzysta z twoich usług. A biznes bez klientów nie istnieje – proste. Ostatni argument: twoja konkurencja nie śpi. Jeśli ty nie promujesz swojej działalności, a konkurencyjne firmy tak, swobodnie mogą zgarnąć ci klientów sprzed nosa.
To od czego zacząć?
Miej pomysł na komunikację
Twoja firma z pewnością jest ciekawa. Ale tylko ty o tym wiesz. O tym, że ta kawiarnia jest najfajniejszym miejscem na randkę, a w twoim sklepie kupisz najmodniejsze rajstopy, klienci muszą się dopiero dowiedzieć. Dlatego musisz wymyślić sposób, w jaki będziesz mówić klientom o swoim biznesie. Na rynku nie ma miejsca na niczym nie wyróżniającą się knajpkę czy nijaki salon kosmetyczny. Dostarcz klientom wartość, która odróżni twój biznes od konkurencji. Jak? – Może wykonujesz coś najszybciej? Albo działasz najdłużej na rynku? Być może oferujesz najszerszy asortyment albo wykorzystujesz najnowocześniejsze narzędzia? Zdecyduj, co chcesz podkreślić i trzymaj się tego. To ważne, bo jeśli budujesz wizerunek swojej firmy, nie powinieneś z tygodnia na tydzień zmieniać grupy docelowej i strategii działania. Pozwól klientom przyzwyczaić się do ciebie i twoich usług.

Myślisz, że skoro nie dysponujesz takim budżetem na reklamę jak Coca-Cola, to nie masz z czym startować? Błąd. Warto uświadomić sobie, że małe firmy mają swoje zalety (m.in. zapotrzebowanie na mniejszą liczbę klientów, niższe ceny, szybka reakcja na popyt, elastyczność i ukierunkowanie na klienta), a ich działania marketingowe będą się znacząco różnić od kampanii dużych firm.
1. Bywaj tam, gdzie twoi klienci. Skoro przewozisz paczki do Polski, staraj się bywać tam, gdzie są Polacy: w polskich sklepach, punktach usługowych, przychodniach, szkołach sobotnich w czasie, gdy rodzice przywożą lub odbierają dzieci. Rozmawiaj, poznawaj ludzi, w naturalny sposób informuj, czym się zajmujesz. Świadczysz usługi ogrodnicze również wśród Brytyjczyków? Idź na piknik organizowany przez gminę, mecz piłki nożnej lokalnej drużyny lub spotkanie koła miłośników kwiatów doniczkowych działającego przy twoim community center.
2. Daj się zapamiętać. Aby potencjalnemu klientowi został ślad po rozmowie, wręcz mu wizytówkę lub ulotkę. Ale nie zaprojektowaną przez kuzyna i wydrukowaną naprędce na drukarce atramentowej, tylko taką, którą twój rozmówca się zachwyci i zachowa. Pieczesz ciasta na imprezy okolicznościowe? Niech twoja wizytówka ma kształt tortu i będzie magnesem na lodówkę. Kosisz trawniki? Wręczaj klientom dane kontaktowe wydrukowane na malutkich opakowaniach nasion trawy. Tworzysz strony internetowe i zajmujesz się pozycjonowaniem – zastosuj na wizytówce układ graficzny popularnej wyszukiwarki internetowej z wpisaną nazwą twojej firmy jako zapytaniem. Prowadzisz restaurację? Niech twoja wizytówka będzie malutką tarką do parmezanu lub czekolady.  A może udzielasz korepetycji z matematyki? W takim razie wydrukuj swoje dane na odwrocie tablic logarytmicznych. Bądź kreatywny!
3. Wyślij informację prasową. Jeśli produkt, który sprzedajesz albo usługa, którą wykonujesz, jest wyjątkowo nowatorska i niesamowicie ułatwia ludziom życie, poinformuj o tym media.  Wysłanie informacji prasowej do potencjalnie zainteresowanych tematem redakcji i blogerów, spowoduje, że wiadomość rozprzestrzeni się błyskawicznie.
4. Daj spróbować!  Jeśli sprzedajesz sok bądź czekoladę – rozdaj kilka egzemplarzy np. popularnym blogerom lub dziennikarzom z dużych portali tematycznych i poproś ich o recenzję! Jeśli tworzysz oprogramowania, zadbaj o darmowe demo czy triale. I pozwól pierwszym klientom i użytkownikom na zupełnie szczere wypowiedzi, czy to pozytywnie czy negatywnie – wtedy artykuł nie będzie uznawany za kryptoreklamę.

Jak działać on-line?
6. Edukuj klienta. Dobrym narzędziem jest do tego blog, którego prowadzisz w swoim serwisie internetowym. Użyj go, by dawać pomocne wskazówki. Napisz kilka artykułów, które dadzą ludziom wartościową wiedzę. Dzięki tym treściom dasz się poznać jako ekspert i wzbudzisz zaufanie. Jeśli tak się stanie, następnym krokiem będzie zakup twojego produktu lub usługi. Jak to zrobić? Jeśli sprzedajesz żywność organiczną, napisz artykuł o tym jak zatrute pestycydami warzywa i owoce mogą zaszkodzić dzieciom. Jesteś lakiernikiem samochodowym? Zrecenzuj nowe lakiery, które ostatnio nabyłeś lub opublikuj tutorial, który pokaże klientom jak samemu można dokonać drobnych napraw uszkodzonej karoserii. Sprzedajesz wino? Podziel się wskazówkami, jak dobierać trunek do posiłku.
7. Daj się zlokalizować. Lokalne cukiernie, księgarnie, kawiarnie, piekarnie czy sklepy mogą zachęcić klientów do odwiedzin poprzez coraz popularniejsze serwisy geolokalizacyjne i mapowe, np. Google Places. Jego zaletą jest to, że pozwala założyć wizytówkę prezentującą podstawowe informacje o sklepie lub firmie oraz dokładnie oznaczyć ją na mapie w serwisie mapowym Google.
8. Nie bój się płatnej reklamy. Zaryzykuj i skorzystaj z możliwości promocji poprzez Google Adwords. W wielu przypadkach nawet niewielkie środki mogą okazać się wystarczające. Pamiętaj, że dzięki tej usłudze bardzo precyzyjnie celujesz w swojego potencjalnego klienta. Zlokalizuj media w obrębie twojej działalności i postaraj się wynegocjować dobre ceny za reklamę twojego produktu lub usługi. Zazwyczaj najkorzystniejsze są kampanie długotrminowe.

10. Polub social media. Twitter, Facebook, Instagram, Pinterst, Youtube – przestudiuj ich możliwości tych kanałów komunikacji i działaj! Dziel się ciekawostkami i powielaj najbardziej interesujące artykuły, oczywiście związane z twoją branżą! Stań się źródłem informacji dla ludzi. Sukienki z twojego butiku świetnie maskują wady sylwetki? Pokaż zdjęcia na profilu! Opracowałaś zupełnie nowy makijaż ślubny? Nagraj film ze wskazówkami, jak go wykonać i zamieść go na Youtube. Daj się pobawić  – rozdaj kilkanaście egzemplarzy swojego produktu jako nagrody w konkursie. Jeśli zrobisz z tego dobrą rozrywkę, dużo osób powieli tę informację.

Źródło: Agencją komunikacji Marketingowej All 4 Comms, www.all4comms.com