Usuwanie to wyzwanie czyli wszystko o depilacji

0
depilacja,
depilacja,

Lato, to pora roku, która motywuje wszystkie Panie do działania. W dzisiejszych czasach depilacja to absolutna konieczność, dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym nasza skóra będzie piękna, gładka i gotowa na wakacyjne wojaże.
Używanie maszynki i depilatora odeszło do lamusa. Celebrytki już od lat deklarują, że najlepszym sposobem depilacji jest twardy wosk. Kobiety z krajów niemal całego świata usuwają tą metodą owłosienie z rąk i twarzy (wąsik, brwi) oraz przygotowują nogi, pachy i bikini na lato, tak by czuć się świetnie z idealnie wygoloną i perfekcyjnie gładką skórą. Specjalnie dla Was – fakty i mity, za i przeciw, porady eksperta.
Zazwyczaj dziewczęta i młodzi mężczyźni zaczynają swoją przygodę z depilacją od tradycyjnej maszynki. Mimo zadrapań oraz szybkiego odrastania, wiele osób pozostaje przy takiej formie pozbywania się owłosienia. Zwłaszcza, że na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty do tego rodzaju depilacji. Powstają nowe kształty maszynek, zmienia się ilość ostrzy, producenci zachwalają cudowne żele ułatwiające golenie, czy neutralizujące podrażnienia. Reklama dźwignią handlu, jednak to nie znaczy, że to co reklamowane jest dla nas dobre.
Warto wiedzieć, że golenie maszynką bardzo wzmacnia włosy, zdziera naskórek, wysusza go oraz podrażnia skórę. To najgorsze co możemy zrobić naszej skórze – zgodnie twierdzą kosmetolodzy.
Kolejnym wyborem wielu Pań jest depilator elektryczny.. Fora internetowe przepełnione są radami, co zrobić zanim „rozpocznie się masakrę”. Jednak okazuje się, że nie warto nawet zaczynać tego bolesnego maratonu wytrzymałości. Depilator jest oczywiście lepszym złem od maszynki, ale chwyta włosy, bardzo często je urywając. Wtedy włos wrasta i musimy radzić sobie z zapaleniem meszka włosowego. Co zatem zrobić, by cieszyć się idealnie gładką skórą i to na każdej części ciała?
Depilacja woskiem
Dobrym rozwiązaniem jest wosk, który skutecznie usuwa włosy o długości nawet 1 mm! W przeciwieństwie do staromodnych metod usuwania owłosienia daje trwałe rezultaty utrzymujące się nawet do 8 tygodni.
Przy regularnej depilacji woskiem twardym odrastający włos staje się słabszy i delikatniejszy, dzięki temu czas między zabiegami znacząco się wydłuża. Z czasem wiele komórek włosowych się nie odradza, pojawiają się obszary zupełnie pozbawione owłosienia.
W procesie odrastania włosów po depilacji może pojawić się miejscowe, niewielkie swędzenie. Jest ono naturalne i nie powinno niepokoić. W tym celu możesz używać kosmetyków łagodzących objawy do stosowania po każdego rodzaju depilacji.
Czego nie należy robić po zabiegu depilacji woskiem
– Nie używaj mechanicznych peelingów wcześniej niż tydzień po zabiegu depilacji woskiem.
– Nie pływaj w chlorowanej lub słonej wodzie, dopóki nie znikną podrażnienia po zabiegu.
– Nie bierz gorącego prysznica/kąpieli dopóki zaczerwienienia nie znikną; to samo dotyczy sauny.
– Nie opalaj się i nie korzystaj z solarium przed depilacją oraz dopóki nie zniknie podrażnienie po depilacji.
Depilacja Laserowa
Depilacja laserowa jest nowoczesną i zdecydowanie najskuteczniejszą metodą usuwania zbędnego owłosienia.
Zabieg depilacji laserowej przeznaczony jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji, np. zapalenie mieszków włosowych po depilatorze elektrycznym. Depilacja laserowa nie jest tanią metodą, ale po kilku zabiegach można mieć pewność, że owłosienie nie pojawi się na skórze przez długi czas.
Depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, ale również leczy skórę. Największą zaletą tego typu depilacji jest całkowite lub niemal całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele. Podobny zabieg trzeba powtarzać, ale już po kilku sesjach depilacji laserowej możemy cieszyć się gładką skórą nawet przez parę lat.

przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
opalona skóra;
przyjmowanie leków światło-uczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki przeciwdepresyjne);
ciąża;
nowotwory (przebyte – po konsultacji lekarskiej);
infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu;
stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie;

Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące.
Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).

Po zabiegu pojawia się podrażnienie oraz obrzęk okołomieszkowy. Obrzęk i zaczerwienienie ustępują najczęściej już po kilku godzinach od zabiegu. Czasami trwa to jednak nawet kilka dni. Wtedy należy unikać:
gorących kąpieli;
korzystania z sauny lub basenu;
podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu;
przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów;
do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.

 

Autor
Katarzyna Brzeźna