Oblicza Unii Europejskiej

0
oblicza unii europejskiej, UE,
oblicza unii europejskiej, UE,
Dzisiaj Unia Europejska jest ekonomiczno-polityczną związkiem dwudziestu ośmiu państw członkowskich: zajmuje ona ponad cztery miliony metrów kwadratowych a jej populacja wynosi powyżej 508 mln. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku struktury, które obecnie znamy jako UE zaczęły powstawać w określonych celach: utrzymania pokoju oraz podtrzymywania relacji międzynarodowych. UE została założona przez Belgię, Francję, Niemcy, Włochy, Luksemburg i Holandię kierujące się ideą o mniejszym prawdopodobieństwie przystąpienia do wojny krajów związanych ze sobą ekonomicznie i politycznie. Pierwsze rozszerzenie UE nastąpiło w styczniu 1973 roku kiedy to w jej struktury została przyjęta Wielka Brytania wraz z Danią i Irlandią. Następnie dwanaście lat temu w 2004 dołączyła Polska (wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Węgrami, Łotwą, Litwą, Maltą, Słowacją i Słowenią) – to stanowi największe jednorazowe, jednoczesne rozszerzenie UE w jej historii.

W czerwcu 2016 roku obywatele Wielkiej Brytanii postanowili podjąć decyzję w sprawie dalszego członkostwa swojego kraju w UE. Jednak poważną niesprawiedliwością była decyzja konserwatywnego rządu o tym, kto był uprawniony do głosowania. Ludzie, którzy urodzili się w Wielkiej Brytanii ale nie mieszkają tutaj mogli głosować w tym referendum. Tymczasem mieszkańcy UK, którzy pochodzą z innych krajów UE ale tu pracują, nawiązują stosunki towarzyskie, i wnoszą aktywny wkład do tutejszego społeczeństwa – nie mieli tego przywileju. Niestety, ten stan rzeczy odzwierciedla pogląd obecnego brytyjskiego rządu na temat ludzi, którzy nie urodzili się w Wielkiej Brytanii. Obywatelstwo wynikające z miejsca urodzenia daje natychmiastowy przywilej. Jest to nie mniej nie więcej brytyjski nacjonalizm w pełnej okazałości .

Niestety, perspektywa ta określiła również zakres debaty na temat brytyjskiego członkostwa w UE. W większości dyskusje dotyczące Brexit-u odbyły się wewnątrz prawicowego skrzydła i skrajnie prawicowego odłamu. Głównym ich tematem był tzw. “kryzys imigracyjny” i skargi na temat biurokracji.
Faktem jest, że tak negatywnie komentowana przez Westminster polityka imigracyjna względem obywateli UE, w przypadku Szkocji jest niezbędna, ponieważ szkockie społeczeństwo dotknięte jest niżem demograficznym.

Główna kampania na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w UE odbyła się pod hasłem: silniejsza Wielka Brytania. Jednym z argumentów było to, że Unia Europejska jest “dobra dla młodych ludzi, którzy mogą swobodnie podróżować, studiować i pracować za granicą – oraz, że fundusze UE wspierają brytyjskie uniwersytety, pomagając studentom realizacji planów życiowych. Program Erasmus założony w 1987 roku jest najbardziej widocznym tego przykładem: jest to sieć przeznaczona do tworzenia i wspierania mobilności studentów w całej UE.

Rozmawiałam z Ailie Crear, studentką, która ukończyła już studia, z zachwytem opowiadała o jej studiach za granicą . “Unia Europejska dała mi, jako studentce fantastyczne możliwości. W ramach programu Erasmus byłam w stanie uczyć się w Szwecji i we Włoszech, otrzymując wsparcie finansowe z UE. Dzięki Erasmusowi łatwiej było przenieść moje oceny między uniwersytetami, miałam również możliwość pracy za granicą, a wszystko to bez konieczności posiadania wizy. Studia za granicą nie tylko otworzyły mi oczy na nowe kultury, ale także pozwoliły mi zrozumieć, co to znaczy opuścić swój dom, aby żyć gdzie indziej, i że nie zawsze jest to łatwe. Jak wyjaśnia Crear, program ten prowadzi do znacznie bardziej zróżnicowanej wymiany wiedzy i badań, niż byłoby to możliwe w jakikolwiek inny sposób.

Szkocka Partia Zielonych opowiedziała się za pozostaniem w UE i sławiła ją jako forum do osiągnięcia postępów w zakresie zachowania i wykorzystania środowiska. Rzeczywiście jest to niezwykle palący problem zarówno dla przyszłości europejskich krajów jak i narodów na całym świecie. Ich internetową kampanię
” Greener In” wyróżniały cytowane wypowiedzi szkockich obywateli z całego przekroju zawodów. Lorna Slater, inżynier stwierdziła : “Chcę pozostać w UE, ponieważ dotacje unijne finansują rozwój morskich odnawialnych zasobów energii w Szkocji, w tym pierwszy szkocki komercyjny projekt turbiny pływowej. Wielka Brytania odbiera większość swoich płatności do UE w formie dotacji i funduszy.

Istnieją jednak poważne problemy w sposobie funkcjonowania UE. Bieżącym przykładem może być fiasko dotychczasowych działań w walce z kryzysem imigracyjnym, który należałoby rozwiązać z godnością, dobrocią i efektywnością. Wielu uchodźców z krajów takich jak Syria utonęło w wodach UE albo zderzyło się z wrogością instytucjonalną w dniu przyjazdu do bezpieczniejszego kraju. Ostatnio stacja telewizyjna Russia Today ogłosiła jak sfrustrowani i niezadowoleni są obywatele całej UE ze sposobu w jaki załatwiany jest problem uchodźców: analiza z Pew Research Centre wskazuje na 67 % niezadowolenie w tej kwestii.

Ponadto latem ubiegłego roku Unia Europejska wykazała się twardą postawą w postępowaniu z ekonomicznie słabszym państwem członkowskim – Grecją. Naród sparaliżowany przez dług zaciągnięty za sprawą lekkomyślnego rządu, został zmuszony do spłacenia kwot, na które nie może sobie pozwolić. Jak zawsze, rzeczywisty koszt został przeniesiony na obywateli, sprowadzając plan oszczędnościowy do maksimum, w konsekwencji czego wielu ludzi było zmuszonych do drastycznego obniżenia swojego poziomu życia. Nadal nie ma dobrego rozwiązania tej kwestii, a to wskazuje na problem z posiadaną strukturą polityki gospodarczej, która zgodnie ze swoją logiką “wszystkich mierzy jedną miarą”. W tym przypadku to było nierealne i niesprawiedliwe ze strony silnej UE domagać się, żeby Grecja realizowała spłaty kredytów, gdy zostały one skumulowane poprzez pośpiesznie zaciągnięte pożyczki.

W okresie przygotowań do referendum unijnego, ja i kilku znajomych stworzyliśmy Projekt Drzewa Życzeń (można nas znaleźć na Facebooku), na Buchanan Street w Glasgow. Zapytaliśmy przechodniów: gdybyście mogli mieć jedno życzenie dotyczące przyszłości Szkocji, jakie by ono było? Oczywiście w tej ankiecie zachęcaliśmy ludzi aby mięli na względzie referendum unijne. Clare McKay, wolontariuszka i emerytowana pielęgniarka środowiskowa z Inverness, napisała swoje życzenie: “Chcę zobaczyć pokój i szacunek między krajami. Kiedy jeden kraj ma kwitnącą gospodarkę a inny zmaga się z nią, to należy stosować różne metody aby pomóc rozwiązać problem. Głosowałam za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE”.

UE wciąż ma potencjał, by stać się siłą dobra: jest związkiem różnych kultur, narodów, idei i zasobów. Jeśli będziemy współdziałać to na pewno może ona pracować dla nas wszystkich.

Autor:
Aileen McKay
Tłumaczenie:
Anna Marciniak