Funt pójdzie w górę?

0
funt, uk, wielka brytania, złotówka, wzrost,
funt, uk, wielka brytania, złotówka, wzrost,

W ostatnich dniach zmieniło się postrzeganie funta na rynkach, za czym stoi wysyp sondaży przed zaplanowanym na czerwiec referendum.
Wskazują one na rosnącą przewagę zwolenników pozostania w Unii Europejskiej,co w pewnym stopniu zmniejsza ogromne ryzyko Brexitu.
Na tym oczywiście zyskuje mocno wcześniej przeceniony funt, bo pozytywny scenariusz polityczny wiązałby się też z „urealnieniem” ścieżki podwyżek stóp procentowych przez Bank Anglii, a traci amerykański dolar, który byłby głównym beneficjentem Brexitu.
W Polsce za funta płacimy już 5,45 zł, a dolar potaniał do 3,78 zł. Perspektywy dla złotego nie są jednak najlepsze — Polska nadal jest outsiderem regionu przez czynniki polityczne, w tym obawy związane z ratingiem, które mogą się zmaterializować w połowie maja.
Do tego doszły nieoczekiwanie słabe dane o dynamice sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za marzec, które jeżeli potwierdzą się w kolejnych miesiącach, to zwiększą prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych w drugiej połowie roku. W najbliższych tygodniach ważne będą też globalne nastroje. Pytanie, co stanie się w maju, kiedy rynki zapobiegawczo (bo sondaże mają swoje mankamenty) będą jednak pozycjonować się pod Brexit.
londynek-logo
Źródło: Londynek.net