Odszkodowanie od landlorda

0
odszkodowania, landlord, sprawa w sądzie, wynajmujący, naprawy,
odszkodowania, landlord, sprawa w sądzie, wynajmujący, naprawy,

Przed wystąpieniem z roszeniem przeciwko landlordowi, który zaniedbuje swoje obowiązki względem lokatorów, warto się zastanowić nad tym ile możemy z tej sytuacji skorzystać.

Przede wszystkim wygrywając taką sprawę, zapewnimy sobie wykonanie wszystkich niezbędnych napraw. Obowiązkiem prawnika, który reprezentuje najemców będzie uzyskanie nakazu sądowego opisującego jakie prace powinny zostać przeprowadzone oraz kiedy. Naprawy oraz ich koszt są ustalane na podstawie raportów sporządzonych przez rzeczoznawców. Nie ma natomiast możliwości otrzymania wartości pieniężnej napraw, nawet jeżeli zamierzamy się wyprowadzić.

Każdy z lokatorów, którego imię znajduje się na umowie najmu, może starać się o odszkodowanie za tzw. niedogodności związane z użytkowaniem mieszkania znajdującego się w złym stanie. Jest to wynikiem sprawy sądowej Wallace v Manchester City Council z 1988 roku. Według nieoficjalnej taryfy, każdy z najemców może uzyskać od ok. £1000 do £4000 za każdy rok spędzony w nieruchomości. Najczęściej są to kwoty bliższe niższej z podanych wartości. W przypadku spraw tego typu prawo pozwala na skarżenie do 6 lat wstecz.

Lokator może także skarżyć za straty finansowe poniesione z winy zaniedbań landlorda, na przykład:

  •  koszt detergentów i środków czystości;
  •  zwiększony koszt ogrzewania;
  •  zniszczone przez pleśń i wilgoć odzież, pościel, dywany, sprzęt elektroniczny itp.

Aby udowodnić powyższe straty, należy przedstawić zdjęcia zniszczonych przedmiotów, wycenę zamienników lub rachunki za te przedmioty. Dodatkowo skarży się odsetki.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość zredukowania wysokości czynszu

Należy pamiętać o tym, że jeśli zalegamy z czynszem, wówczas kwota odszkodowania zostanie pomniejszona o taki dług. Nie powinno się wstrzymywać zapłaty czynszu nawet jeżeli landlord nie dba o nieruchomość: takie zaniedbanie może zostać użyte jako argument przeciwko nam.
Sprawę przeciwko landlordowi można również połączyć z roszczeniem za obrażenia ciała jeżeli są one wynikiem złych warunków mieszkaniowych. Do typowych obrażeń należą problemy z układem oddechowym spowodowane pleśnią, częste przeziębienia, jak również wszelkie obrażenia spowodowane przez odpadające kawałki tynku czy też murów, niebezpieczne instalacje, np. elektryczne, potknięcia na nierównych schodach itp.

Dariusz Barabasz
Kancelaria prawna
Graham M Riley & Co Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.