Wkrótce premiera kontrowersyjnego filmu “ Smoleńsk”

0
Antoni Krauze, Smoleńsk, 10 kwietnia, film, Lech Kaczyński, Premiera,
Antoni Krauze, Smoleńsk, 10 kwietnia, film, Lech Kaczyński, Premiera,

15 kwietnia, na ekrany kin trafi film w reżyserii Antoniego Krauze pt. „Smoleńsk”.
|W internecie już dostępny jest pierwszy zwiastun tego filmu. Obraz ten jest relacją z tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 10 kwietnia 2010 roku.- Próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy – przekonuje reżyser “Smoleńska” Antoni Krauze.

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Główna bohaterka filmu “Smoleńsk”, Nina (Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy.
Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko- powiedział Antoni Krauze, reżyser filmu “Smoleńsk”.

Termin realizacji zdjęć do “Smoleńska” kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 r. w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć – w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r. W 2014 r. komisja ekspercka, która obradowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, odrzuciła wniosek producentów “Smoleńska” o dofinansowanie filmu.

Żródło:onet.pl