Rusza centrum kultury dla Polaków

0
polonia, Dundee, Centrum kultury, Dom kultury Boomerang,
polonia, Dundee, Centrum kultury, Dom kultury Boomerang,

Moja przygoda z magazynem „Square” (funkcjonującym jeszcze wtedy pod nazwą „Emigrant”), zbiegła się w czasie z wizytą przedstawicielki Policji Szkockiej – Małgosią Lawson. Miała Ona pomysł, po części już w realizacji, aby stworzyć w Dundee Centrum Spotkań dla tutejszej Polonii. W pomysł zaangażowało się kilkanaście osób, z biegiem czasu zostało kilka. Pomimo sporego odstępu czasu, idea nie umarła. Z ogromną przyjemnością informuję, że Centrum Spotkań rozpoczyna swoją działalność.

W ramach tej inicjatywy 9 lutego odbyło się już spotkanie otwarte dla Polonii, oraz wszystkich chętnych zamieszkujących Dundee i okolice.

Spotkania te będą kontynuowane w ramach powyższego projektu w każdy wtorek w Community Centre Boomerang (Kemback St, Dundee, Dundee City DD4 6ET)

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w godzinach 17:00 – 19:00 (mamy nadzieję, że ilość godzin szybko się zwiększy).

Nowo powstające Centrum Spotkań dla Polonii chce zaprosić na spotkania wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem się tej inicjatywy. Chcielibyśmy zorientować się, jakie są potrzeby Polaków, pomysły na wzbogacenie działalności Stowarzyszenia.


Nasza działalność ma na celu przede wszystkim integrację społeczności polskiej, począwszy od najmłodszych (np. stworzenie grupy rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym), poprzez nieco starszych (zorganizowane ciekawych zajęć tematycznych dla dzieci w wieku szkolnym,), na dorosłych skończywszy (spotkania rodziców dzieci w różnym wieku, porady prawne, pomoc w wypełnianiu dokumentów).

W ramach pierwszego spotkania odbyły się już zajęcia, podczas których dzieci i ich rodzice mogli poznać niezwykle kolorowy i ciekawy świat gier planszowych. Będziemy zachęcać rodziców, aby czynnie udzielali się w trakcie trwania zajęć, bowiem idea, jaka im przyświeca, to nie tylko oderwanie dzieci i młodzieży od laptopów, komputerów, smartfonów, tabletów, ale również pokazanie, że świat „planszówek” nie kończy się na „Chińczyku”, czy „Monopolu”. Chcielibyśmy również, aby rodzice chociaż na chwilę oderwali się od codzienności, usiedli przy stołach i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Być może stanie się to bodźcem do takiej formy spędzania czasu z dziećmi w domach.

Dla rodziców, którzy mają pod swoją opieką dzieci w różnym wieku (np. w wieku przedszkolnym) do dyspozycji pozostaje sala, w której odbywają się zajęcia grup przedszkolnych. Nie będzie więc problemem logistycznym pozostawienie starszego dziecka na zajęciach, bo tuż obok jest pokój, w którym można będzie spędzić czas z młodszym, w towarzystwie innych rodziców i ich małych pociech. Być może dla wielu rodziców będzie to ciekawe rozwiązanie na wyjście z domu, stworzy możliwość spotkania i rozmowy z innymi rodzicami, równocześnie da okazję do wspólnej zabawy dzieciom.

Mam ogromną nadzieję, że ta inicjatywa okaże się początkiem ciekawej działalności, przyniesie pomoc tym, którzy jej potrzebują, stworzy możliwość integracji Polaków.

Warto podkreślić, że dla jej realizacji udostępniono nam wspaniałe miejsce, z ogromnym potencjałem, zapleczem socjalnym – w pełni wyposażony Dom Kultury. Mamy wiele pomysłów, czekamy na nowe, będziemy z uwagą wsłuchiwać się w Państwa opinie i potrzeby, czekać na inicjatywy. Liczymy na to, że początek naszej działalności (być może skromny) zaowocuje w przyszłości wieloma formami aktywności na różnych polach.

Chciałabym również gorąco zaprosić do współpracy osoby, które mają pomysły i dysponują odrobiną wolnego czasu, a przede wszystkim mają dusze społeczników i chciałyby wykorzystać te wszystkie atuty dla dobra innych. Wolontariusze w każdym wieku mile widziani. Poszukujemy pedagogów, psychologów, animatorów kultury, ale również osoby bez tego typu wykształcenia kierunkowego, za to chętne do aktywnego uczestnictwa.

Jednym z pomysłów, jakie padły na spotkaniu naszej grupy jest stworzenie drużyny harcerskiej w Dundee, marzy nam się także powstanie grupy teatralnej dla dzieci i młodzieży, zajęcia fitness (lub podobnego typu), zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Jest nas jednak zbyt mało, żeby wszystko to zaoferować już na początku działalności. Wierzę jednak, że znajdą się osoby, które wyjdą z inicjatywą, czasem i dobrymi chęciami w naszym kierunku, i że wszystkie te plany przekujemy w praktykę.

Centrum spotkań dla Plaków, to projekt społeczny, w żaden sposób nie poparty chęcią zysku. Wiem, że Dundee i okolice zamieszkuje wiele takich osób i nie będziemy w tworzeniu tego miejsca osamotnieni. Odnoszę wrażenie, że wielu z nas marzy o małym kawałku Polski tutaj, na obczyźnie. Stwórzmy go więc wspólnymi siłami..

Zapraszamy Państwa serdecznie. Do zobaczenia co wtorek, w Domu Kultury Boomerang (Kemback St, Dundee, Dundee City DD4 6ET).