Co dla Polaków oznacza porozumienie z Wielką Brytanią?

0
wielka brytania, ue, brexit,, pozostanie,
wielka brytania, ue, brexit,, pozostanie,

Unia Europejska porozumiała się z Wielką Brytanią, Polska jest zadowolona. Po dwudniowym maratonie negocjacyjnym przywódcy 28 krajów uzgodnili kompromis dotyczący zmienionych warunków członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Premier Beata Szydło twierdzi, że Polska jest zadowolona, i że osiągnięto kompromis.

Co prawda Cameron uzyskał zgodę na ograniczenie zasiłków dla obywateli z unijnych krajów, jednak planowane cięcia nie obejmą Polaków obecnie pracujących w Wielkiej Brytanii. Natomiast nowo przyjezdnym Londyn będzie mógł ograniczyć zasiłki przez 7 lat.

W rozmowach najważniejszą kwestią dla Polski było przede wszystkim zabezpieczenie praw polskich pracowników, którzy już teraz są w Wielkiej Brytanii – powiedziała szefowa polskiego rządu. Mniej kolorowo wygląda sprawa zasiłków na dzieci, które mieszkają w Polsce, a ich rodzice pracują w innych unijnym państwie. Każdy kraj członkowski będzie mógł zmniejszyć te świadczenia. W tej sprawie Polska starała się jeszcze ograniczyć szkody i straty związane z wprowadzeniem nowych zasad. Osoby, które już pracują za granicą do 2020 roku nie odczują zmian, ale po tym okresie będą traktowane jak te nowo przyjezdne – zasiłki zostaną zmniejszone do poziomu kosztów życia w kraju, w którym mieszka dziecko i poziomu świadczeń. Kobieta, która obecnie pracuje na przykład na Wyspach Brytyjskich, nie odczuje zmian.

Premier Szydło tłumaczyła,że Polska zgodziła się na ten kompromis, by zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej. Jej wyjście pogorszyłoby sytuację Polaków na Wyspach i byłoby niekorzystne dla całej Europy.

Źródło:onet.pl