Polski MSZ protestuje przeciw filmowi BBC

0
MSZ, Protest, BBC, Newsnight, Polska, Artur Dmochowski
MSZ, Protest, BBC, Newsnight, Polska, Artur Dmochowski

21 stycznia na antenie BBC wyemitowany został film z serii “Newsnight” omawiający sytuację w Polsce. Zdaniem MSZ reportaż ten przedstawił obecną sytuację polityczną w Polsce w sposób powierzchowny i zniekształcony, bez zachowania standardów dziennikarskich, których można by oczekiwać od BBC, oraz wyraźnie przecząc niektórym własnym wytycznym redakcyjnym.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało protest do kierownictwa BBC w tej sprawie , żądając sprostowania dokumentu.

Rzecznik MSZ Artur Dmochowski zarzuca brytyjskiej telewizji naruszenie jej własnych zasad redakcyjnych: subiektywny przekaz materiału, nieprecyzyjny i emocjonalny język, pominięcie ważnego punktu widzenia, nieuzasadnione wnioski, bezstronność i uproszczenia. Ponadto wytyka BBC zebranie niewystarczającej ilości informacji i brak znajomości kontekstu, a także konflikt interesów. W ostatnim punkcie chodzi o zaproszenie do wzięcia udziału w produkcji Mai Rostowskiej, córki wicepremiera i ministra finansów w rządzie Donalda Tuska.

“Mamy nadzieję, że w przyszłości opisywanie sytuacji politycznej w Polsce i innych państwach Europy Wschodniej będzie bardziej obiektywne i oparte na dokładniejszych informacjach, zgodnie z wymogami standardów dziennikarskich nadawcy publicznego i zasad redakcyjnych BBC” – kończy list rzecznik MSZ.

Źródło:onet.pl