Wyjazdy do Polski

0

Spora część Polaków wybierających się do kraju na święta decyduje się na podróż samochodem bądź autobusem. Taki sposób podróży, chociaż posiada swoje zalety, nie zawsze przebiega tak jakbyśmy sobie tego życzyli.

Długi czas spędzony za kierownicą sprawia, iż znacznie łatwiej o wypadek. Gdyby doszło do takiej sytuacji, należy:

  • Zadzwonić na policję oraz pogotowie, jeżeli którykolwiek z uczestników wypadku ucierpiał,
  • Skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową,
  • Zachować wszelkie dokumenty otrzymane od policji oraz służb medycznych.

Możemy również zostać poproszeni o wypełnienie i podpisanie dokumentu European Accident Statement.
Osoby które ucierpiały w wypadkach drogowych poza granicami UK nadal mogą starać się o odszkodowanie w Anglii czy też w Szkocji, jednak zasady ubiegania się o rekompensatę mogą się różnić.

Pasażerowie pojazdów zarejestrowanych w UK, których kierowca był odpowiedzialny za wypadek nie będą mieli żadnych dodatkowych trudności.
W momencie kiedy winę za wypadek ponosi kierowca, którego samochód jest zarejestrowany w jednym z krajów Unii Europejskiej, a do kolizji doszło poza granicami UK, kwestia uzyskania odszkodowania wygląda odrobinę inaczej.

Firmy ubezpieczeniowe działające na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać swoich przedstawicieli w każdym z krajów członkowskich zgodnie z The Fourth European Union Motor Insurance Directive z roku 2003. Ta dyrektywa pozwala na wystąpienie bezpośrednio przeciwko firmie ubezpieczeniowej sprawcy – firma musi wtedy nominować reprezentanta w kraju zamieszania osoby poszkodowanej. Pozwala to na szybkie zgłoszenie szkody bez potrzeby angażowania sądu z innego kraju.
Problemem jest natomiast ustalenie kwoty rekompensaty. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem odszkodowanie za doznane obrażenia ciała jak również straty materialne i finansowe związane z wypadkiem musi być ocenione na podstawie przepisów kraju, w którym doszło do wypadku. Polskie zasady będą obowiązywały w momencie, gdy wypadek wydarzył się na terenie Polski.

Niezbędne jest zatem to, aby reprezentująca nas kancelaria posiadała odpowiednie kontakty w innych krajach Unii Europejskiej. Pozwoli to na uzyskanie reportu odnośnie wysokości odszkodowania bez zbędnego opóźnienia lub komplikacji.

Dariusz Barabasz – Graham M Riley & Co. Solicitors Ltd Kancelaria prawna

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować, jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.