Moto poradnik

0

Co zrobić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Zanim wjedziesz na autostradę, zawsze zaplanuj swoja podróż i upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa w baku. Jeśli jednak będziesz zmuszony zatrzymać pojazd na autostradzie, stosuj się do poniższych wskazówek bezpieczeństwa.

UWAGA: NIE ZATRZYMUJ POJAZDU, CHYBA ŻE MUSISZ!

Jeśli nagły przypadek zmusza Cię do zatrzymania pojazdu, samochód bezwzględnie zatrzymaj na poboczu.
Pobocze autostrady może być niebezpiecznym miejscem i zatrzymywanie się tam – z wyjątkiem nagłych przypadków – jest nielegalne.

Zatrzymaj się po lewej stronie

Zatrzymaj się na poboczu i jak to tylko możliwe, zaparkuj jak najbardziej po lewej stronie. Najlepiej jeżeli zatrzymasz się przy alarmowym telefonie drogowym. Nie zapomnij włączyć świateł awaryjnych pojazdu. Opuść samochód korzystając z drzwi po lewej stronie pojazdu! W aucie nie powinien pozostawać żaden pasażer ani żadne zwierzę.

Skontaktuj się z Highways Agency

Jeśli to możliwe, użyj najbliższego telefonu drogowego, a nie telefonu komórkowego. Korzystając z alarmowego telefonu drogowego operator szybko ustali Twoją dokładną lokalizację i dzięki temu pomoc dotrze do Ciebie dużo szybciej.  Na autostradach  telefony alarmowe są rozmieszczone między sobą w odległości jednej mili.

Przydrożne znaki są rozmieszczone na poboczu  w 10-metrowych odstępach. Pokazują one (w kilometrach), jaki dystans dzieli Ciebie od początku autostrady. Wskazują również kierunek najbliższego telefonu alarmowego.

Czekaj na pomoc

Na pomoc drogową oczekuj jak najdalej od jezdni i pobocza. Nie wracaj do samochodu i nie próbuj sam go naprawiać, nawet jeśli uważasz, że jest to proste zadanie. Zdarza się, że nie masz możliwości z korzystania z przydrożnego telefonu awaryjnego np. gdy jesteś ranny lub niepełnosprawny. Wtedy, jak radzi kodeks drogowy, należy pozostać w pojeździe w zapiętych pasach i włączyć światła awaryjne.

Jeśli masz telefon komórkowy, powinieneś wybrać numer 999 i powiadomić służby ratownicze, gdzie się znajdujesz. Jeśli w zasięgu Twojego wzroku widzisz znak drogowy, powiedz operatorowi, co jest na nim napisane – wówczas łatwiej Cię będzie zlokalizować.