Cud narodzin na obczyźnie

0

Przyszedł grudzień – okres świąt Bożego Narodzenia sprzyja refleksji związanych z przyjściem na świat nowego życia. Nie można jednak zapomnieć, że temat ten jest z pewnością aktualny przez cały rok.

Każdego dnia na całym świecie rodzi się przyszłość narodów; małe, różowiutkie istnienia, ludzie, którzy być może kiedyś zmienią oblicze świata (byle nie na gorsze). Zabrzmiało pompatycznie, ale cud narodzin i cała związana z nim otoczka to niezwykle wzniosłe wydarzenie, warto więc odpowiednio się do niego przygotować.

Jak zapewne wiecie, opieka prenatalna i sam moment porodu w różnych częściach świata wygląda inaczej (czasami bywa tak, że opieki nie ma wcale). Całe szczęście, że Wielka Brytania to cywilizowany kraj; mimo, iż system opieki zdrowotnej nieco różni się od tego znanego nam z Polski, to nie ma się czego obawiać. NHS nastawione jest wyłącznie na dobro pacjenta – przeczytajcie poniżej jak to wygląda w praktyce.

Ogólnie wiadome jest to, że dziecko samo wybiera sobie czas i miejsce pojawienia się na tym świecie. Żeby przygotować się na ten moment z dużą dokładnością, należy we wczesnych tygodniach ciąży zgłosić się do swojej przychodni, gdzie otrzymuje się opiekę wyspecjalizowanej pielęgniarki-położnej, midwife, i tym samym zyskuje się wsparcie podczas całego przebiegu ciąży.

Ciąża to nie choroba, tylko stan odmienny; dlatego nie wymaga opieki specjalistycznej, tylko odpowiedniego nadzoru. Jedynie w przypadku komplikacji przyszła mama kierowana jest do specjalisty.

W Szkocji opieka nad ciężarną zaczyna się od 12-ego tygodnia ciąży, wcześniej pozostaje się właśnie pod kontrolą midwife. Panie, które pierwszy raz będą rodzić poza granicami swojego kraju często mają obawy, że opieka jedynie położnej nie będzie wystarczająca, a ewentualne problemy z ciążą nie zostaną w porę wykryte. Nic bardziej mylnego. Już podczas pierwszego spotkania zostanie wam zaserwowany cały katalog pytań z dziedziny zdrowia przyszłej mamy, historii medycznej rodziny itp., a to wszystko właśnie po to, aby wykluczyć problemy i powikłania. Zazwyczaj przy pierwszej wizycie pobierana jest również krew do badań.

W 12.–14. tygodniu przeprowadza się pierwsze – i przeważnie ostatnie – USG.  Prawidłowo przebiegająca ciąża nie wymaga więcej niż jednego, co najwyżej dwóch, badań USG. Regularne spotkania z midwife zaczynają się po 20. tygodniu ciąży. Jeśli ciąża przebiega bez problemów nie jest ich wiele, natomiast wraz ze zbliżającym się terminem porodu ich częstotliwość się zwiększa. Od 6. miesiąca ciąży przy każdej wizycie sprawdzane jest ciśnienie krwi ciężarnej oraz pobierana zostaje próbka moczu, aby wykluczyć np. groźne podczas ciąży nadciśnienie tętnicze.

Niestety czasem zdarzają się powikłania, szczególnie w końcowym okresie ciąży. W takim przypadku kobieta natychmiast jest przyjmowana na “przed-porodówkę” czyli oddział ze stałą opieką specjalistów, na którym dalszy przebieg ciąży będzie ściśle monitorowany.

Przy normalnym przebiegu ciąży przyszli rodzice pojawiają się w szpitalu na początku akcji porodowej, czyli w momencie, kiedy rodzącej odeszły wody, lub gdy ma regularne skurcze okołoporodowe.

Skurcze są wystarczająco bolesne i wyczerpujące, a rodząca musi mieć jeszcze siłę wydać na świat dzidziusia — dlatego też w pierwszej fazie porodu można liczyć na znieczulenie.
W Wielkiej Brytanii dostępnych jest kilka sposobów znieczulenia porodowego, z których najpopularniejsze to epidural, entonox (gas and air), oraz TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Dostępność tych środków uzależniona jest w dużej mierze od zasobów szpitala, dlatego warto udać się na wizytę do wybranego szpitala, gdzie zazwyczaj organizowane są specjalne spotkania dla przyszłych mam, i tam zebrać potrzebne informacje. Szpital przydzielany jest w zależności od miejsca zamieszkania, choć może podlegać zmianie, jeśli z jakiś względów nam nie odpowiada. W takiej sytuacji należy zrobić to z dużym wyprzedzeniem, gdyż taka zmiana wiąże się z potencjalnie czasochłonnymi formalnościami.

Tutaj należy zaznaczyć, że standardy opieki w miejscowych szpitalach znacznie różnią się od polskich porodówek. Mało tego, z relacji rodzących w Szkocji Polek wynika, że są one znacznie wyższe niż w ojczyźnie. Poród na obczyźnie może być wyjątkowo stresującym przeżyciem, głównie z powodu bariery językowej lub strachu przed nieznanym. Nie ma się o co martwić – jak najbardziej można skorzystać z bezpłatnych usług tłumacza.

Standardem w Szkocji są porody rodzinne; oddzielny pokój dla każdej rodzącej i midwife, która przyjmuje poród. Lekarz zostaje wezwany jedynie wtedy, gdy są do tego wyraźne wskazania. Personel szpitalny dba o to, aby atmosfera przy porodzie była spokojna i relaksująca, co w wymierny sposób pomaga przyszłym rodzicom.

W konsekwencji wspólnych wysiłków ma miejsce cud narodzin, ale co potem, kiedy upragnione potomstwo pojawi się na świecie? Wiele kobiet, szczególnie pierworódek rodzących poza granicami kraju bez wsparcia mamy czy babci boi się, czy poradzą sobie w opiece nad noworodkiem.

W tym przypadku również można liczyć na wykwalifikowaną pomoc. Tuż po wyjściu ze szpitala, codziennie aż do 10 dnia życia dziecka będzie Was odwiedzać położna prowadząca ciążę. Zatroszczy się o dobre samopoczucie mamy i dziecka, odpowie na wszelkie pytania, wytłumaczy zagadnienia dla młodych rodziców jeszcze nieznane. Kiedy dziecko skończy 10 dni, położna przekaże opiekę nad rodziną pielęgniarce środowiskowej (Health Visitor).

Przez kilka pierwszych tygodni będzie ona Was odwiedzać w domu. Na pierwszej wizycie ustalicie jak często będzie przychodzić. Po paru tygodniach zaprosi Was do Baby Clinic – są to wizyty u tej samej Health Visitor, ale już w lokalnej przychodni GP Practice. Po jakimś czasie będziecie chodzić na wizyty raz w tygodniu, później raz na 2 tygodnie, a następnie raz na miesiąc.

Health Visitors to dobrze wyszkolone pielęgniarki dziecięce. Mają niesamowitą wiedzę o dzieciach i zawsze służą nieocenioną pomocą. Jeśli potrzebny jest kontakt z Health Visitor pomiędzy wizytami, zawsze można do nich zadzwonić; ich dane i telefon znajdują się na pierwszych stronach książeczki zdrowia dziecka. Health Visitor jest też odpowiedzialna za plan szczepień dziecka. Ustala ona terminy szczepień i pilnuje, by o nich nie zapomniano.

Warto pamiętać, że tutaj szczepienia odbywają się tylko, gdy rodzice wyrażą na to zgodę. Przed szczepieniem HV jest prośba o podpisanie odpowiedniego dokumentu.
Po kilku miesiącach z pewnością świetnie będziecie sobie radzić w opiece nad ukochaną latoroślą, poczujecie w pełni radość z macierzyństwa. Jednak w byciu mamą nie zapominajcie o sobie, wszak powszechnie wiadomo, że szczęśliwe i zrelaksowane kobiety przekazują ten stan rzeczy swoim dzieciom. I tutaj panowie mają pole do popisu.
Poniżej znajdziecie krótki informator na temat przywilejów dla kobiet ciężarnych i formalności jakie należy załatwić po urodzeniu się dziecka.

Kobietom w ciąży i po porodzie przysługuje:

  • Antenatal Care płatny czas wolny na badania przeprowadzane w ciąży;
  • Ordinary Maternity leave 39 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego (może być rozpoczęty 11 tygodni przed porodem);
  • Additional Maternity Leave 26 tygodni dodatkowego niepłatnego urlopu na życzenie matki;
  • Statutory Maternity Pay zasiłek macierzyński opłacany przez pracodawcę pod warunkiem, iż przepracowało się minimum 26 tygodni w terminie maksymalni do 15 tygodnia przed porodem i nasze zarobki wynoszą średnio co najmniej 107 funtów tygodniowo;
  • Maternity Allowance zasiłek dla kobiet, które nie kwalifikują się do Statutory Maternity Pay, lecz zarabiały co najmniej 30 funtów tygodniowo i nadal są zatrudnione;
  • Sure Start Maternity Grant jednorazowe “becikowe” wypłacane w kwocie 500 funtów jest przeznaczone dla rodziców o niskich dochodach, korzystających z zasiłków. (należy się tylko przy pierwszym dziecku);
  • Risk Assessment Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia kobiet w ciąży odpowiednich warunków pracy, które nie stwarzają zagrożenia ciąży (odpowiednia ilość godzin pracy, brak dźwigania, narażenia na substancje toksyczne, itd.).

Pamiętajmy, że pracodawca nie może nas zwolnić z powodu ciąży ani dyskryminować ze względu na odmienny stan. My mamy w obowiązku poinformować go o spodziewaniu się potomka najpóźniej 15 tygodni przed terminem porodu. Warto pamiętać, że czas urlopu macierzyńskiego (nawet niepłatnego) wlicza się w ciągłość lat pracy.
Przydatne informacje odnośnie ciąży i przysługujących praw oraz zasiłków znajdziecie w linkach:
www.gov.uk/calculate-your-maternity-pay
www.citizensadvice.org.uk
www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby