Nielegalnym imigrantom nie uda się wynająć mieszkania

0

Na podstawie nowej ustawy o imigracji, która ma trafić pod obrady Izby Gmin we wtorek, właściciele mieszkań złamią prawo, gdy wynajmą pokój lub mieszkanie osobie, która przebywa na Wyspach nielegalnie.

Zgodnie z opracowywaną przez posłów ustawą, każdy landlord będzie musiał nie tylko sprawdzać tożsamość swoich lokatorów, ale także upewniać się, czy ich status imigracyjny pozwala im na legalny pobyt w Wielkiej Brytanii – donosi BBC. W przypadku, gdy lokator okaże się nielegalnym imigrantem, właścicielowi mieszkania grozi grzywna lub nawet kara więzienia.

Legislacja budzi jednak wątpliwości polityków Partii Pracy, którzy przestrzegają, że może to doprowadzić do rasizmu i dyskryminacji na rynku mieszkaniowym. Jak podkreśla Andy Burnham, który w gabinecie cieni pełni funkcję ministra spraw wewnętrznych, powyższe rozporządzenie może stwarzać problemy wszystkim zainteresowanym wynajmem osobom o mało angielskim nazwisku.

“Takie podejście ma sprawić, by wytworzyć wrogie środowisko wobec nielegalnych imigrantów. Faktycznie jednak może to doprowadzić do sytuacji, w której każdy o obco brzmiącym nazwisku będzie tu traktowany wrogo” – zauważył Burnham, cytowany przez portal BBC. 

Zaniepokojone projektem ustawy jest także Stowarzyszenie Landlordów, które skupia wynajmujących właścicieli nieruchomości z terenu Anglii i Walii. Organizacja podkreśla, że jej członkowie stanęli w obliczu łatwego posądzenia ich o przestępstwo i dlatego powinni uzyskać odpowiednie wsparcie przy sprawdzaniu statusu imigracyjnego swoich lokatorów.

Tymczasem rzecznik brytyjskiego MSW zapewnił, że projekt ustawy “nigdy nie był wymierzony przeciwko osobom, które posiadają prawo pobytu w Zjednoczonym Królestwie”. 

londynek-logo
Źródło: Londynek.net