Jazzpospolita zagra w Edynburgu

0

Polski zespół Jazzpospolita wystąpi z dwoma koncertami, 25 i 26 lipca, podczas Edinburgh Jazz and Blues Festival. Grupa zagra materiał autorski ze swojej ostatniej płyty, a także repertuar “Jazz Po Winobraniu”, inspirowany muzyką Zbigniewa Namysłowskiego.

Podczas swojego występu na szkockim festiwalu Jazzpospolita zagra kompozycje ze swojej ostatniej płyty “Jazzpo!” (2014), zaprezentuje się także w programie “Jazz Po Winobraniu”, będącym interpretacją “Winobrania” Zbigniewa Namysłowskiego – wydanego w 1973 r. jednego z najważniejszych polskich albumów jazzowych.

Jazzpospolita powstała w 2008 r., z inicjatywy basisty Stefana Nowakowskiego i perkusisty Wojtka Oleksiaka. Do sekcji rytmicznej dołączył gitarzysta Michał Przerwa-Tetmajer i klawiszowiec Michał Załęski.
– Od samego początku naszym założeniem było granie “jazzu na przekór” – muzyki, która ma z jazzem trochę wspólnego, nie chcieliśmy jednak uprawiać “muzyki skansenu”. Zależało nam na poszukaniu swojego własnego języka – tłumaczył basista Stefan Nowakowski.

Zespół “wychodzi” od muzyki jazzowej, w swoich utworach korzystając także z wpływów muzyki rockowej, ambientu czy drum ‘n’ base. W 2010 r. ukazała się debiutancka płyta grupy, pt. “Almost Splendid”, dwa lata później “Impulse” i “RePolished Jazz”. Dyskografię zespołu zamyka, wydana w 2014 r. “Jazzpo!”. Zespół grał m.in. w Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Szkocka widownia będzie mogła wysłuchać utworów z ostatniej płyty Jazzpospolitej, a także jej interpretacji “Winobrania” Namysłowskiego. Jak przekonuje Nowakowski, nie będzie to jednak wykonanie “nuta w nutę”.