Polski ambasador broni Polaków

0

Witold Sobków, ambasador Polski w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, opublikował list w dzienniku “Guardian”. Dyplomata stanął w obronie dobrego imienia Polski i szeroko pojętej solidarności naszego narodu, który w odczuciu wielu czytelników i samego Sobkowa – zostały niesprawiedliwie ocenione w artykule, który ukazał się w dzienniku 2 lipca.

Artykuł, do którego odnosi się ambasador, został napisany przez Adama Leszczyńskiego z “Gazety Wyborczej”. Jak ocenia Sobków, “artykuł nie wspomina w ogóle, co Polska zrobiła dla imigrantów i uchodźców z Europy Wschodniej”, a jednocześnie zarzuca Polakom niechęć do imigrantów oraz – jak wskazuje już samy tytuł publikacji – brak ich zrozumienia i negatywne do nich nastawienie.

Ambasador zwraca uwagę, że w Polsce nie ma napięć pomiędzy przybywającymi do kraju imigrantami, a resztą społeczeństwa. “Udało nam się zintegrować z tymi, którzy przybyli do Polski z krajów Europy Wschodniej. Oni znaleźli w Polsce swój nowy dom” – czytamy w liście. Sobków powołuje się m.in. na przyjętych z Donbasu, którzy uciekli do Polski przed wojną na Ukrainie. “Około pół miliona Ukraińców żyje i pracuje w Polsce, w której są mile widziani – w przeciwieństwie do sytuacji, która ma miejsce w innych krajach Europy Zachodniej” – podkreślił ambasador w liście.

Sobków zapewnia, że Polska jest gotowa na przyjęcie imigrantów również z innych obszarów świata. Choć, jak podkreśla, niezbędne jest tu wypracowanie efektywnych procedur i zapewnienie miejsc, w których będą mogli zamieszkać np. uchodźcy. “Jeśli konflikt na Ukrainie zaostrzy się to granica Polski, która jest granicą również Unii Europejskiej, zostanie przekroczona przez setki uchodźców. Miejmy nadzieję, że okażemy wtedy swoją solidarność. I w sytuacji takiej solidarni nie będą tylko sami Polacy – podkreślił.

Leszczyński w swoim artykule powołuje się m.in. na komentarz jednego z polityków Platformy Obywatelskiej. Anonimowo wyraża on przekonanie, że Polacy nie lubią i chcą imigrantów w swoim kraju. Z cytowanych w artykule opinii wynika, że w ocenie Polaków przybywający do naszego kraju imigranci, mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa, jak terroryści dokonujący ataków na Zachodzie. “To bardzo często spotykana w kraju opinia” – ocenia Leszczyński.

Autor powołuje się również na badania opinii społecznej i podkreśla, że innym aspektem niechęci Polaków wobec imigrantów jest efekt, jaki będą oni wywierać na rynek pracy. “Znacząca część społeczeństwa obawia się, że przybywający do kraju obcokrajowcy odbiorą im pracę” – podkreśla autor.