Markety w Wielkiej Brytanii będą dłużej czynne

0

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli dłużej robić niedzielne zakupy w swoich ulubionych supermarketach. Brytyjski minister finansów ogłosił, iż zmienione zostanie prawo obowiązujące w kraju od ponad 20 lat.

Partia Konserwatywna planuje zmiany w przepisach prawa handlowego – informuje dziennik “The Telegraph”.

Na chwilę obecną sklepy o powierzchni powyżej 280 m kw. mogą być otwarte w ostatni dzień tygodnia jedynie przez 6 godzin.

Najnowsze regulacje mają znieść to ograniczenie, by supermarkety – jak wyjaśnił minister finansów George Osborne  – stały się bardziej konkurencyjne względem internetowych sprzedawców.
– Rośnie apetyt na robienie zakupów w niedzielę – stwierdził Osborne. – Proponowane przeze mnie zmiany nie będą jednak konieczne w każdym miejscu. O tym, jak długo mieszkańcy danej części Zjednoczonego Królestwa będą mogli robić zakupy, zadecydują burmistrz i władze lokalne danego okręgu – dodał polityk.

Analitycy przewidują, że wydłużenie godzin otwarcia sklepów doprowadzi do stworzenia blisko 3 000 miejsc pracy i wygenerowania dodatkowych dochodów rzędu 200 milionów funtów rocznie.

Pomysłowi ministra finansów ostro sprzeciwił się kościół anglikański. Złagodzenie obecnych przepisów – zdaniem duchownych – doprowadzi do zmniejszenia się i tak malejącej liczby osób, które uczęszczają na niedzielną mszę.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, iż większość Brytyjczyków chciałaby zniesienia obowiązujących od 1994 roku przepisów i wydłużenia godzin otwarcia supermarketów w ostatni dzień tygodnia.