Życie dobrze ubezpieczone

0

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczeń na życie i podpowiadamy na jakie elementy należy zwrócić uwagę, by znaleźć najlepszą polisę na Wyspach. Z naszym przewodnikiem zapewnisz sobie spokojny sen.

Polisa ubezpieczeniowa na życie opiera się na prostym schemacie. W Wielkiej Brytanii co miesiąc opłacasz określoną składkę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli przed wygaśnięciem umowy odejdziesz na skutek wypadku lub choroby, wypłaci ono twojej rodzinie kwotę określoną w umowie. Polisa ubezpieczeniowa na życie zabezpiecza rodzinę także po śmierci ubezpieczonego.

Jakie korzyści daje nam ubezpieczenie?

„Mam żonę i dwie córeczki, tylko ja pracuję” – mówi Marcin z Twickenham, który właśnie zdecydował się wykupić ubezpieczenie na życie. Do tej decyzji skłoniło go niezwykle przykre wydarzenie, którego był świadkiem. Miał w pracy kolegę. Był to 45-letni zdrowy, krzepki mężczyzna, który nieoczekiwanie, bez konkretnej przyczyny zmarł na zawał. „Gdyby to mnie przydarzyło się coś takiego, moja rodzina zostałaby bez środków do życia” – mówi Marcin, który jest głównym żywicielem rodziny. Wysokość polisy Marcina odpowiada pięciokrotnej sumie jego rocznych zarobków.

Polisa na miarę

W chwili obecnej niewiele jest osób wykupujących jedynie podstawową polisę na życie. Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele dodatkowych rodzajów ubezpieczeń zwiększających zakres ochrony. Możesz ubezpieczyć się dodatkowo np.: na wypadek utraty pracy, ciężkiej choroby czy inwalidztwa. „Kiedy kilka lat temu na Wyspy zawitała recesja, straciłem pracę.” – mówi Adam, od 10 lat mieszka w Londynie – „Nie miałem wtedy kredytu na dom ani rodziny. Teraz mam żonę, córeczkę i mieszkanie. Tuż po zdobyciu nowego miejsca zatrudnienia bez zastanowienia ubezpieczyłem się na wypadek utraty pracy. Uważam, że bezpieczniej jest opłacać składkę, nawet jeśli te pieniądze przepadną, niż po raz kolejny przeżywać stres związany z utratą źródła utrzymania.”

Drobny druk ma znaczenie

Na niektóre polisy trzeba jednak mocno uważać. Np. przy ubezpieczeniu od nagłej śmierci odszkodowanie jest wypłacane, jeśli śmierć została spowodowana wyłącznie przez czynniki zewnętrzne, a to – jak podaje Narodowe Biuro Statystyczne – tylko 11 procent wszystkich zgonów. Według NBS ich główną przyczyną w 2010 roku na terenie Anglii i Walii były choroby serca, układu oddechowego i nerwowego, 32 % zgonów nastąpiło w wyniku choroby wieńcowej lub udaru, 29 % w wyniku raka, a 14 % w następstwie chorób układu oddechowego, w tym zapalenia płuc. Na liście dziesięciu najczęstszych przyczyn śmierci Brytyjczyków – paradoksalnie – nie znalazły się wypadki samochodowe czy losowe, a choroby przewlekłe.

W dżungli ofert

Jest tylko jeden sposób na znalezienie najlepszej polisy ubezpieczeniowej. Musisz porównać jak największą ilość ofert. W tym celu możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty. Doradca ubezpieczeniowy ma dostęp do wielu ofert różnych firm, zna aktualne promocje, jest obeznany w kruczkach prawnych i najlepiej dopasuje ofertę do twoich indywidualnych potrzeb.

Na każdą kieszeń

Wysokość składki zależy od zakresu polisy, długości umowy, stanu zdrowia i wielu innych czynników. Składki zaczynają się już od 5 funtów miesięcznie.

Andrzej z Londynu to zdrowy, niepalący 40-latek. Za polisę podpisaną na okres 25 lat, której suma ubezpieczenia wynosi 260,000 funtów, zabezpieczającą rodzinę na wypadek jego śmierci lub długotrwałej choroby, opłaca składkę w wysokości 55 funtów miesięcznie. Anna, zdrowa i niepaląca 29-latka, za pakiet chorobowo-wypadkowy płaci zaś co miesiąc jedynie 11.50 funtów.

Zawierając umowę ubezpieczeniową na życie pomyśl, kto zostanie jej beneficjentem oraz powiernikiem. Do ich oficjalnego wyznaczenia wystarczy przygotowanie dokumentu Trust. W przypadku twojego odejścia odszkodowanie będzie wyłączone z postępowania spadkowego, co w praktyce oznacza, że wskazana przez ciebie osoba otrzyma środki dużo szybciej.

Kto czyta, nie błądzi

Podpisując umowę ubezpieczenia na życie zwróć uwagę na tzw. wykluczenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Ponadto, dokładnie przeanalizuj warunki, które powinieneś spełnić, by móc skorzystać z danej polisy.

Zwróć również uwagę, czy wysokość składek jest gwarantowana, co oznacza, że ubezpieczyciel nie ma prawa ich podwyższyć, czy suma ubezpieczenia jest stała, rosnąca czy malejąca oraz w jaki sposób odszkodowanie miałoby zostać wypłacone – jednorazowo czy w postaci renty.

Oprócz tego, sprawdź, czy bardziej korzystne będzie wykupienie polisy indywidualnej czy wspólnej z partnerem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości wynikające np. ze słabej znajomości angielskiej terminologii, zwróć się z prośbą o wyjaśnienia do swojego doradcy ubezpieczeniowego.

Im wcześniej tym lepiej

Jeśli planujesz podpisanie umowy ubezpieczeniowej, ale ciągle odkładasz to zadanie, nie zwlekaj i zgłoś się do firmy ubezpieczeniowej jak najszybciej. Nie warto czekać z zawarciem umowy przede wszystkim dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę stan zdrowia oraz historię medyczną. Im człowiek starszy, tym posiada większy bagaż przebytych chorób i problemów medycznych, które mogą mieć wpływ na polisę. Z wiekiem wykluczeń będzie więcej, składka prawdopodobnie będzie wyższa, a może zdarzyć się nawet tak, że polisa w ogóle nie zostanie Ci zaproponowana.


Marzena Stefaniak

Agencja Think Big Comms Ltd