Depresja

0

Depresja jest poważną chorobą. Osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać głęboki smutek, trwający przez długi czas. Uczucia te są zwykle na tyle dotkliwe, że wywierają wpływ na życie codzienne, i mogą trwać całe tygodnie, a nawet miesiące. Depresja występuje często. Około 15% osób doświadcza ataków poważnej depresji na pewnym etapie życia. Większość z 5000 samobójstw popełnianych co roku w Wielkiej Brytanii wiąże się z depresją. Depresja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn; może to jednak wynikać z faktu, że kobiety częściej szukają pomocy w objawach depresji. Na depresję mogą chorować osoby w każdym wieku, nawet dzieci. Depresja wpływa na ludzi na wiele różnych sposobów i może powodować wiele różnych objawów fizycznych, psychologicznych (umysłowych) i społecznych.

Objawy Osoby chore na depresje mogą łatwo się denerwować i dużo płakać. Mogą też mieć problemy z podejmowaniem decyzji i czuć się bezwartościowe, mieć poczucie winy, beznadziejności i bezsilności. Osoba cierpiąca na depresję może stracić zainteresowanie tym, co kiedyś ją cieszyło. Możesz chcieć spędzać więcej czasu w samotności i unikać spotykania się z rodziną i znajomymi. Może także doświadczać objawów fizycznych, takich jak zmęczenie i problemy ze snem. Mając depresję, możesz stracić apetyt, choć niektórzy chorzy przybierają na wadze, ponieważ jedzą dla uspokojenia. Możesz także stracić zainteresowanie seksem. Niektóre kobiety zauważają, że depresja wpływa na ich cykl miesiączkowy. Depresja różni się od żałoby. Żałoba jest normalną reakcją na stratę. Podczas żałoby uczucie smutku często nadchodzi falami. Możesz zwykle cieszyć się niektórymi rzeczami w życiu i masz nadzieję na przyszłość. Jeśli jednak masz depresję, możesz stale odczuwać smutek i brak wiary w pomyślną przyszłość.

Przyczyny Depresja rzadko ma jedną przyczynę. Zwykle chorobę tę wyzwala kombinacja różnych czynników, na przykład złe samopoczucie po chorobie, a potem stresujące doświadczenie życiowe, np. strata bliskiej osoby, prowadzące do depresji. Badania wykazują, że istnieje powiązanie między depresją a brakiem równowagi substancji chemicznych w mózgu, zwanych przekaźnikami nerwowymi. U chorych na depresję poziom niektórych rodzajów przekaźników nerwowych (np. serotoniny) jest niższy niż w przypadku osób zdrowych. Nadal nie wiadomo dokładnie, czy brak równowagi chemicznej w mózgu jest skutkiem depresji, czy jej przyczyną. Niektóre geny — przekazywane dziedzicznie — zwiększają prawdopodobnie ryzyko zachorowania na depresję. Jeśli więc ktoś z Twojej rodziny cierpiał na depresję, ryzyko, że również zachorujesz, jest większe. Do innych przyczyn depresji należą nadużywanie alkoholu i innych substancji odurzających oraz zażywanie niektórych rodzajów leków dostępnych na receptę.

Diagnoza Jeśli wydaje Ci się, że masz depresję, idź do swojego lekarza ogólnego. Może on przeprowadzić badanie fizyczne oraz badania krwi lub moczu, aby wykluczyć inne choroby powodujące podobne objawy. Nie ma badań klinicznych pod kątem depresji, do postawienia diagnozy wykorzystuje się więc zwykle szczegółowy wywiad i badania ankietowe. Istnieją dwa główne systemy klasyfikacji chorób psychicznych. Pierwszym z nich jest diagnostyczno-statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), opracowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów (APA). Drugim jest Międzynarodowa klasyfikacja chorób, opracowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Funkcjonowanie obu systemów opiera się na wymienieniu częstych objawów wiązanych z daną chorobą. Lekarz zapyta Cię, czy doświadczasz określonych objawów, a w zależności od Twoich odpowiedzi będzie w stanie użyć jednego z powyższych systemów w celu określenia, co Ci dolega.

Leczenie Sposób leczenia depresji będzie zależeć do tego, jak poważnie wpływa ona na Twoje codzienne życie. W łagodnej postaci depresji lekarz zbada Cię ponownie za dwa tygodnie. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne i omówienie swoich obaw z przyjaciółmi i rodziną. W przypadku umiarkowanej depresji lekarz może zalecić umiejętności rozwiązywania problemów do zmiany sposobu, w jaki reagujesz na zdarzenia. Działanie SSRI polega na zmianie poziomów substancji chemicznych w mózgu. Określone związki chemiczne, np. serotonina, powodują poprawę nastroju, SSRI wspomagają więc wytwarzanie serotoniny. Poważną depresję leczy się, łącząc psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Jeśli masz poważną depresję i nie reagujesz na leczenie, lekarz może skierować Cię do zespołu specjalistów ds. zdrowia psychicznego.

Skutki uboczne Do częstych skutków ubocznych stosowania SSRI należą mdłości, bóle głowy, nerwica lękowa i problemy ze snem. Czasem w leczeniu depresji stosuje się trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA). Częste efekty uboczne TCA to suchość w jamie ustnej, zatwardzenie, pocenie się, nieostre widzenie, problemy z oddawanie moczu oraz ospałość. Skutki uboczne zarówno SSRI, jak i TCA zwykle zaostrzają się z czasem. Jeśli przyjmujesz lek przeciwdepresyjny znany jako inhibitor okysdazy monoaminowej (MAOI), nie możesz spożywać potraw i napojów zawierających związek chemiczny zwany tyraminą. Lekarz powinien przedstawić Ci listę produktów spożywczych, których należy unikać. Należy także unikać alkoholu i nie przyjmować żadnych innych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W rzadkich przypadkach MAOI mogą powodować wzrost ciśnienia krwi. Jeśli odczuwasz sztywność karku, silne bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, mdłości lub wymioty albo szybkie bicie serca, niezwłocznie poszukaj pomocy medycznej, dzwoniąc na numer 999.

Powikłania Około 50% osób, które mają pierwszy epizod depresji, doświadczy kolejnego epizodu w ciągu 10 lat. Zaburzenia psychiczne, zwłaszcza depresja i nadużywanie substancji odurzających, wiąże się z ponad 90% wszystkich przypadków samobójstw. Sygnały ostrzegające o zamiarze popełnienia samobójstwa obejmują dokonywanie ostatecznych ustaleń (np. pisanie testamentu), rozmowy o śmierci lub samobójstwie lub samookaleczanie się. Znakiem ostrzegawczym może być także nagła poprawa nastroju — potencjalna oznaka, że chory zdecydował się popełnić samobójstwo a podjęcie tej decyzji sprawiło, że poczuł się lepiej. psychoterapię lub zapisać lek przeciwdepresyjny, np. selektywny inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Psychoterapia to sposób zrozumienia przyczyn depresji i radzenia sobie z nimi. Terapia obejmuje terapię poznawczo-behawioralną, która wykorzystuje Jeśli obawiasz się, że ktoś, kogo znasz, może popełnić samobójstwo, poszukaj fachowej pomocy. Jeśli nie możesz skontaktować się z lekarzem danej osoby, możesz uzyskać pomoc i porady w grupie wsparcia, np. Samaritans (numer telefonu całodobowej pomocy: 08457 90 90 90). Daj choremu znać, że nie jest sam, i zaoferuj mu pomoc w znalezieniu rozwiązania jego problemów. Jeśli sądzisz, że istnieje bezpośrednie zagrożenie samobójstwem, nie zostawiaj chorego samego. Usuń wszelkie dostępne środki ułatwiające popełnienie samobójstwa, takie jak leki, ostre przedmioty i środki chemiczne stosowane w gospodarstwie domowym.

Zapobieganie W unikaniu depresji może pomóc regularny program ćwiczeń fizycznych. Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie przez mózg substancji chemicznej o nazwie serotonina, która poprawia nastrój. Dobre samopoczucie psychiczne można wzmocnić poprzez terapię poznawczo-kognitywną, która uczy, jak rozwiązywać problemy ze stresem i nerwicą lękową. Opanowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja, pomaga zmniejszyć nerwicę lękową. Najnowsze badania wykazują, że dieta może odgrywać dużą rolę w powstawaniu depresji. Należy unikać potraw i napojów takich jak alkohol, cukier, czekolada, ciasta, herbatniki, ser i pieczywo. Podnoszą one na krótko poziom cukru we krwi. Po niedługim czasie poziom cukru gwałtownie spada, powodując uczucie lęku, nerwowości i przygnębienia. Stwierdzono, że substancja chemiczna znajdująca się w mięsie ryb — kwas tłuszczowy omega 3 — wpływa na poprawę nastroju. Można go znaleźć w mięsie łososia, sardynek i makreli. Opcją dla wegetarian są orzechy włoskie i tofu. Produkty bogate w białko, takie jak mięso, ryby, fasola i jajka, także mogą poprawić nastrój.

Autor tekstu: Mateusz Nowak