Co jest moje to jest moje, i się z Tobą nie podzielę!

0

 

Wydaje się że sądy będą po raz kolejny starać się dogonić technologię, jako że wirtualne waluty stały się integralnym składnikiem majątku wspólnego podlegającym podziałowi.

 

Wirtualne waluty mają bardzo złożony charakter i umożliwiają zachowanie anonimowości w czasie transakcji. W związku z tym, kojarzą się z działalnością przestępczą, oszustwami, sprzedażą nielegalnych towarów i substancji, oraz z piractwem komputerowym. Od 2009 przyglądaliśmy się rozwojowi nowej wirtualnej waluty – Bitcoin. Od początku swojego istnienia była ona tematem licznych dyskusji, w których często łączono ją z działalnością kryminalną. Mimo, że Bitcoins są używane przez wielu ludzi w legalnych transakcjach i są akceptowane przy sprzedaży wielu produktów i usług, mają dość negatywne opinię wśród mediów.

Postępowanie rozwodowe w Szkocji polega na sprawiedliwym podziale majątku małżeńskiego pomiędzy małżonkami. Majątek ten zawiera wszystko, co zostało nagromadzone przez parę w trakcie małżeństwa i wszystko, co zostało kupione z myślą o małżeństwie. Punktem wyjścia w podziale jest prosta zasada równego podziału. Małżonkowie mogą starać się wpłynąć na zasadę równego podziału przez liczne argumenty lub odwołując się do przepisów.

Niektórzy małżonkowie nie chcą przystać na równy podział majątku. W tych wypadkach częste jest ukrywanie majątku, lub nawet wyzbywanie się kosztowności aby uniknąć dzielenia się nimi z byłą drugą połową. W tym kontekście, używanie Bitcoins w czasie rozwodu można porównać do unikania płacenia podatków lub do ukrywania nielegalnych zysków – zachowań znanych od lat.

Bitcoins pozwalają na względnie anonimowy handel. Coraz trudniej jest jednak zachować anonimowość wypłacając swoje zyski przy użyciu głównych “giełd”. Większość z tych internetowych organizacji wymaga identyfikacji użytkowników mająych dostęp do wymiany Bitcoins, co przyczynia się do zmniejszenia ich anonimowości.

Poznanie danych użytkowników i przypisania ich do osób biorących udział w postępowaniu rozwodowym wymaga znajomości technologii, złożonych algorytmów, nakazów sądowych i doświadczonego prawnika. Warto z nich skorzystać mimo, że czasem nie są one łatwo dostępne. Bez ich pomocy podział majątku może być niesprawiedliwy i nie brać pod uwagę znacznych sum ukrytych pod postacią Bitcoins przez zachłannego współmałżonka.

Autor tekstu: Magdalena Urbanowska, McRoberts