Czas na zmiany!

0
Czas na zmiany - Featured Image

Rodzimy się wyposażeni we wszelkie umiejętności i talenty służące temu, aby nasze życie było piękne, a przede wszystkim spełnione pod każdym względem. Czasami jednak bywa tak, że przekonania czy sposoby hamują nasz rozwój i realizacje marzeń. Strategie, które przytoczę poniżej, mogą doprowadzić Cię do każdego celu, który sobie wyznaczysz. Mogą stać się nowym sposobem na fantastyczne życie. Musisz jedynie podjąć decyzje czego oczekujesz od swojego życia, na czym Ci zależy. I… działać!

  • Sport i energia.

Jeśli pragniesz dobrego życia dbaj o swoje zdrowie. Zacznij od podstaw, najpierw jeden krok, potem kolejny. Jeśli tylko możesz, ćwicz zaraz po przebudzeniu. To nie musi być siłownia czy 10-kilometrowy bieg. To może być 15 min w domu. Dbaj też o swoje pożywienie. To, co zjadasz każdego dnia ma ogromny wpływ na Twoja witalność. Są produkty, które sprzyjają występowaniu depresji, a są też takie, które jej zapobiegają. Zdrowa dieta i wysiłek fizyczny generują witalność, ogromną radość, i mnóstwo energii.

  • Wyobraźnia i potęga wizualizacji.

Wyobraźnia, to nic innego, jak tylko zdolność do kreowania w naszym umyśle obrazów, które poruszają lawinę emocji. Pod wpływem tego, co dzieje się w naszej psychice mogą pojawić się łzy, strach, radość i wszystkie inne uczucia. Możesz wykorzystać wyobraźnię do tworzenia obrazów swoich pragnień, które chciałbyś zmienić w rzeczywistość. Wielokrotne powtarzanie tego zabiegu kotwiczy marzenia w podświadomości, i generuje je w rzeczywistym świecie. To, co sobie wyobrażasz ma decydujący wpływ na podejmowanie działań, i w ostateczności realizację planów. Wizualizacja jest nie tylko wyobrażeniem sobie zdarzenia, jest również jego wewnętrznym przeżyciem.
O potędze podświadomości pisało już wielu uczonych, zapewniam, że to naprawdę działa!

  • Słowo i jego siła.

Moc słów jest niezwykła. Potrafi uczynić człowieka wielkim, ale też potrafi go zniszczyć. Wszystko zależy od tego, w jaką treść sugestii uwierzy nasz umysł. Może uwierzyłaś kiedyś swojej mamie, że „jesteś najgorszym, niegrzecznym dzieckiem”, a dzisiaj w konsekwencji sama siebie oceniasz bardzo nisko. A może słyszałaś od swoich rodziców, że jesteś wspaniała, mądra, i że możesz osiągnąć wszystko co tylko zechcesz ? I jakimś dziwnym trafem żyjesz dzisiaj w dobrobycie…. Każda ocena nas lub naszego zachowania, zwłaszcza jeśli pochodzi z ust osoby, z którą jesteśmy związani emocjonalnie, ma często moc „wyroku”. Pozytywna treść ma niesamowite znaczenie w budowaniu obrazu samego siebie, a w efekcie, w budowaniu poczucia własnej wartości. Ciągła krytyka sugeruje zaś, ze jesteśmy do niczego, powoduje postawę wycofującą. Na szczęście, te negatywne wewnętrzne przekonania, które posiadasz, możesz spróbować zmienić, używając autosugestii, wizualizacji, pozytywnego myślenia. Np. często powtarzaj zdanie: „każdego dnia, i z każdą chwilą, w moim domu jest coraz więcej i więcej miłości” itd. Efekty Cie zaskoczą. Staraj się wybierać w telewizji programy pozytywne, czytaj literaturę motywującą i rozwijającą, obracaj się wśród inspirujących ludzi.

  • Afirmacje

Afirmacja jest frazą, która zawiera treść, dotyczącą Ciebie samej. Mówi o tym czego pragniesz, lub jak chcesz się czuć. Wypowiadaj ją w pierwszej osobie używając słowa „ja” + swoje imię, np. „Ja, Monika…”. Zawsze stosuj czas teraźniejszy. Proces ten ogromnie wpływa na sposób myślenia, a co najważniejsze mobilizuje do aktywności i poprawia nastrój. Bardzo istotna jest treść wypowiadanej afirmacji. Powinna odzwierciedlać to, czego pragniesz, czego sobie życzysz, lub jak chcesz się czuć. Nasza podświadomość nie rozumie słowa „nie”, dlatego zdanie musi brzmieć np. „Ja, Monika zawsze jestem pewna siebie”. Definitywne zmiany zachodzą jednak tylko wtedy, kiedy treść afirmacji wypowiadana jest ciągle, przez długi czas, z ogromnym zaangażowaniem umysłu, uczuć oraz ciała. Programują one Twój umysł i tworzą w mózgu nowe szlaki, a co najważniejsze, kotwiczą nowe przekonania. Jest to ogromnie skuteczny program, ale wymaga konsekwencji w działaniu. Zbuduj więc zdanie ze słów wyrażających to, czego pragniesz z całego serca. Stań przed lustrem i wypowiadaj swoje afirmacje z pasją, mocą i wiarą. Ćwicz tak długo, aż sama uwierzysz, że to, co mówisz, jest prawdą!

c.d.n.

Gabinet Rozwoju Osobistego
Monika Kawka-Wyrebowska
pedagog, instruktor pierwszej pomocy emocjonalnej,
trener rozwoju osobistego

 

Autor tekstu: Monika Kawka-Wyrebowska