Sprawdź, jakie masz szanse, aby zostać obywatelem

0
Brytyjskie obywatelstwo

Jeżeli interesuje Cię ubieganie się o brytyjski paszport, to prawdopodobnie udało Ci się zebrać sporą wiedzę na ten temat. Warto jednak wiedzieć, że wpływ na decyzję o tym, czy zostanie Ci przyznane obywatelstwo, ma dużo więcej czynników niż te, o których przeczytasz w internecie, czyli 6 lat pobytu w UK, niekaralność, certyfikat językowy i zdanie testu Life in the UK.

W praktyce okazuje się, że Home Office bierze pod uwagę zmiany miejsca pracy, przerwy w zatrudnieniu, wykroczenia drogowe albo datę otrzymania certyfikatu językowego. Zanim podejmiesz decyzję o ubieganiu się o paszport brytyjski, sprawdź swoją sytuację imigracyjną. Twoja indywidualna sytuacja prawdopodobnie wymagać będzie indywidualnego potraktowania.

Nie marnuj swoich pieniędzy

Ubieganie się o wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Sama opłata za rozpatrzenie wniosku, pobierana przez Home Office, to £906, a w przypadku jego odrzucenia urząd zwraca jedynie £80. Dlatego aby nie ryzykować tych pieniędzy, warto dobrze się przygotować. Nie ma znaczenia to, kiedy chcesz się ubiegać o obywatelstwo: czy w bliskiej, czy w dalszej przyszłości. Im wcześniej rozpoczniesz przygotowania i dowiesz się, jak wygląda Twoja sytuacja, tym łatwiej będzie Ci uniknąć problemów także w przyszłości.

Kiedy warto sprawdzić swoją sytuację?

  • Jeżeli były lub są planowane zmiany miejsca pracy.
  • Jeżeli był brany lub jest planowany urlop macierzyński.
  • Jeżeli były lub wiesz, że będą miały miejsce w przyszłości, sprawy w sądzie.
  • Jeżeli były przyznane punkty karne za wykroczenia drogowe.

Te czynniki nie muszą przekreślać możliwości ubiegania się o paszport brytyjski, ale mogą mieć decydujący wpływ na Twoje szanse. Dlatego jeżeli któryś z wymienionych elementów pojawił się w Twojej historii pobytu i zatrudnienia w UK, sprawdzenie sytuacji imigracyjnej będzie miało w Twoim przypadku zasadnicze znaczenie.

Zasięgnij opinii doradcy imigracyjnego

Skorzystaj z okazji, aby w czasie rozmowy telefonicznej z mówiącym po polsku doradcą imigracyjnym dokładnie poznać swoje szanse. Ocena Twojej sytuacji imigracyjnej i Twoich szans na otrzymanie obywatelstwa da Ci pewność co do dalszych kroków. Dowiesz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do poparcia wniosku, a także czy musisz zdawać egzaminy i testy.

Ile to kosztuje?

Ocena przeprowadzana przez doradcę imigracyjnego kosztuje £100. Jeżeli jednak podczas rozmowy z doradcą okaże się, że Twoja sytuacja nie daje możliwości ubiegania się o obywatelstwo lub rezydenturę, nie zapłacisz nic. Ocena doradcy imigracyjnego będzie wówczas bezpłatna.

Co robić?

Przed 31 maja 2014 wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie brytyjskieobywatelstwo.co.uk i – co ważne – w polu “Kod promocyjny” wpisz koniecznie 2YEM.

Serwis Brytyjskie Obywatelstwo jest wiodącym serwisem dla osób starających się o rezydenturę lub obywatelstwo. Doradcy mają akredytację The Office of the Immigration Services Commissioner (OISC) – organizacji zrzeszającej doradców imigracyjnych. 99% aplikacji prowadzonych przez Brytyjskie Obywatelstwo kończy się przyznaniem obywatelstwa lub rezydentury.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBeltane święto ognia
Następny artykułDroga do celu