Porządkowy zawrót głowy

0

PORZĄDKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Zbieractwo rzeczy rozwijało się w społecznościach ludzkich od pradziejów. Współcześnie jednak rozszerzyło swoje pole znaczeniowe ze zbierania na zatrzymywanie rzeczy. Nie wiąże się już z koczownictwem, ale z osiadłym trybem życia i koniecznością gromadzenia przedmiotów.
Według psychologów i psychiatrów,skłonność do magazynowania i kolekcjonowania przedmiotów, również tych zbędnych, zapewnia ludziom poczucie bezpieczeństwa, tworzy bufor wobec ryzyka nieposiadania niczego. Bywa niebezpieczne i chorobliwe. Jednak chomikowanie to dobry zwyczaj, jeśli uznamy, że rzeczy chomikowane można przeznaczyć do recyklingu lub komuś przekazać.

Po długiej zimie w barwach szarości i mroku, przychodzi czas na pozbycie się wszystkiego, co jest zbędne i zabiera nam przestrzeń.

W każdym domu znaleźć można tony rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, które budzą nasze wspomnienia, a od których nie możemy się uwolnić. Prawdą jest, że wiele z tych fascynujących dla nas obiektów gromadzimy po to, aby po pewnym czasie o nich zapomnieć. Nie jest łatwym zadaniem wyrzucenie tych ulubionych butów, w których przewędrowaliśmy tyle kilometrów, ale nie nadających się już do chodzenia. Znalezienie czasu na spakowanie wszystkiego, czego nie używamy od dłuższego czasu, również staje pod znakiem zapytania. Co robić, kiedy rzeczy nas przytłaczają i nie mamy pomysłu, jak sobie z tym fantem poradzić?

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, wystarczy krok po kroku zrealizować klika sprawdzonych sposobów na odgruzowanie naszego domu.

Krok 1 – szafa
Spójrz w krytyczny sposób na zawartość swojej szafy. Spakuj wszystkie rzeczy , których nie założyłaś przez ostatnie 6 miesięcy z różnych powodów ( niemodne, stare, za małe). A jeśli ogarnie Cię sentyment, spraw, aby jeszcze ktoś mógł się nimi cieszyć, np. zostaw je w jednym z wielu sklepów charytatywnych, nastrój z pewnością się poprawi, tym bardziej, że ich miejsce zajmą nowe, bardziej ekscytujące fatałaszki.

Krok 2 – różności
Nie oszukujmy się, wszyscy mamy coś z chomika. Z uporem maniaka kolekcjonujemy rzeczy, które kiedyś na pewno się przydadzą….Po jakimś czasie okazuje się , że wypychamy nimi każde wolne miejsce w domu. Szkopuł jednak w tym, aby nauczyć się funkcjonować z mniejszą ilością rzeczy, a otaczać się takimi, które nas motywują i są zwyczajnie przydatne. Jest kilka możliwości na pozbycie się rzeczy zbędnych.

W świecie pełnym możliwości realnych i wirtualnych- kupowanie, sprzedawanie, wymiana informacji czy recycling, stały się doskonale proste. Przedmioty codziennego użytku- ubrania, płyty, zabawki, nie muszą zostać zwyczajnie wyrzucone. Strony internetowe takie jak ebay, ułatwiają nam sprzedaż wielorakich produktów. Skuteczna jest tez wymiana owoców naszego kolekcjonerskiego stylu życia, pomiędzy znajomymi urządzając mały kiermasz garażowy. Organizacje charytatywne prowadzą sklepy, gdzie przyjmowane są nie tylko ubrania, ale nawet dekoracje, które być może nie pasują już do naszych wnętrz. Możliwości jest wiele, trzeba tylko zacząć działać.

Krok 3 – sentymentalne
Porządkowanie nieodmiennie wymusza na nas konieczności wyboru, które rzeczy z nami zostają, a które poszukają nowego właściciela. Wiele z nich, choć dni świetności mają za sobą, ma dla nas wartość sentymentalną. Oczywiście tak cennych skarbów przeszłości nie sposób się pozbyć. Warto jednak je uporządkować, najlepiej wygospodarować mały kącik w swoim mieszkaniu, aby stworzyć swoja prywatną przestrzeń. Znajdą się tam rzeczy, których naprawdę nie jesteśmy w stanie rozdać- może to być inspirujący wiersz, który dostaliśmy od przyjaciółki, stary pamiętnik, czy szal po babci. Umieszczenie ich w jednym miejscu z pewnością ułatwi powrót, za każdym razem, kiedy odczujemy potrzebę podróży do przeszłość.

Robienie gruntownych porządków i pozbywanie się niepotrzebnych rozmaitości bywa bardzo inspirujące i przyjemne, szczególnie wtedy , kiedy urządzimy domówkę, której głównym tematem będzie wymiana różności, co nam w domu zawadza, może być przydatne dla kogoś innego. Przedmioty w towarzystwie serwowanego wina i przepysznych koktajli na pewno znajdą nowego właściciela.

Mam nadzieję , że, wobec powyższego, wiosenne sprzątanie już Was nie przeraża. Nadejście wiosny to idealny czas na zorganizowanie naszej przestrzeni. Na koniec jeszcze jedna rada: nie róbcie nic na chybcika, i nie starajcie się zrobić wszystkiego na raz, bo utoniecie w chaosie. Krokiem do sukcesu jest organizacja czasu i przestrzeni, podzielcie dom na pomieszczenia, i porządkujcie je kolejno.

Po wszystkim z pewnością odczujecie zmianę – i oczywiście ogromna satysfakcję z nowego wyglądu Waszego mieszkania.

Autor Tekstu: Magdalena Gajdel