Tatuaż – Fenomen, moda czy temat tabu

0

Albert Eistein powiedział, że „wyobraźnia bez wiedzy może tworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.” Czymże innym jest malowidło na ciele, niż właśnie wytworem ludzkiej wyobraźni. Zdobienie ciała za pomocą tatuażu, zaznaczenie swojej odrębności, swoistego indywidualizmu jednostki, sięga czasów starożytnych.

Dane dotyczące tatuaży są fenomenalne – posiada go aż 15% ludności na świecie. Nie ma dokładnych danych co do wielkości branży tatuażu w USA, obliczono natomiast, że istnieje tam około 15 tysięcy salonów, a roczny przychód to 2,3 miliarda dolarów rocznie.

Badania Pew Research America ukazują, że 1/3 Amerykanów w wieku od 18 do 25 lat posiada tatuaż, w wieku od 26 do 40 lat to 40%, a pomiędzy 41 a 64 rokiem życia zaledwie 10% ludności USA. Łącznie 45 mln Amerykanów ma tatuaż. Co ciekawe, branża ta jest odporna na recesję, a artyści zarabiają około 50 tysięcy dolarów rocznie.

Wśród Brytyjczyków notuje się gwałtowny wzrost popularności na malowanie ciała, a 1/5 z nich jest wytatuowana. Wśród kategorii wiekowej od 16 do 44 roku życia (zarówno mężczyzn, jak i kobiet), liczba ta wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat do 29%. Tylko 9% 60-latków posiada tatuaż, podczas gdy w grupie wiekowej pomiędzy 30 a 44 rokiem życia 16% badanych ma więcej niż jeden.

Przez dłuższy czas tatuaże zarezerwowane były dla żeglarzy, rowerzystów, żołnierzy, przestępców i ludzi z marginesu społecznego. Stąd właśnie pochodzi lęk i niechęć do tatuaży, głównie wśród starszego pokolenia. Tatuaże są też niestety często tematem tabu dla pracodawców. Obecnie wkroczyły do mainstreamu oraz klas wyższych. Posiada je wielu sławnych ludzi, i dla porównania aż 14% nauczycieli, podczas gdy tylko 9% żołnierzy. Moda na tatuaże wzrosła również wśród młodych sportowców, a popularne są wśród nich głównie wizerunki wykonane ku pamięci bliskich osób lub tematy religijne.

Na rynku królują różne style – wiktoriański, steam punk, celtic, chiński, Maori, polinezyjski, japoński czy Native American. Tatuaże to już nie tylko moda, ale sposób życia, dzieło sztuki, które określa jego właściciela. Tematyczne wizerunki tworzą spójną grafikę na ciele, dając wiele do myślenia. I choć wytatuowanie takiej grafiki zajmuje długo, bo aż do 15 sesji i jest bardzo bolesne, a ceny zaczynają się od 30 funtów wzwyż, to chętnych nadal przybywa. Dziesięć lat temu było zaledwie 300 salonów tatuażu w wielkiej Brytanii, dziś jest ich ponad 1500. Gwałtowny wzrost liczby sklepów oferujących tatuaże nastąpił w ostatnich latach głównie w Szkocji i w Londynie. W latach 2009 i 2012 zanotowano (Simply Business) 388% wzrost otwieranych sklepów w Szkocji.

Historia tatuażu

Historia tatuażu jest bardzo bogata, o czym świadczą liczne zabytki archeologiczne, paleantropologiczne, przekazy starożytnych i pisarzy. Większość ludzi żyjących przed setkami lat zdobiła swoje ciała rysunkami i napisami. Słowo ‘tatuaż’ pochodzi z polinezyjskiego i znaczy tyle co ‘ta’- coś uderzającego i ‘tatau’- oznaczyć coś.

W 1991 roku odnaleziono w górach między Austrią a Włochami Oetziego, człowieka z lodu z Similaun, którego doskonale zamrożone ciało sprzed 5300 lat p.n.e. pokrywało 57 tatuaży (głównie linii i kropek, wykonanych najprawdopodobniej w celach terapeutycznych).

W 1948 roku w wysokich górach Ałtaj na Syberii rosyjski archeolog Siergiej Rudenko odkrył groby i kurhany datowane na 2400 lat p.n.e. Tatuaże reprezentują różne zwierzęta. Natomiast w 1891 roku w Egipcie archeolodzy odkryli ciała z początku XI Dynastii. Były to zmumifikowane szczątki kapłanki Hathor mieszkającej w Tebach między 2160 a 1994 p.n.e. Boginię zdobiła seria kropek i kresek ułożonych w abstrakcyjne figury geometryczne. To właśnie Egipcjanie rozpowszechnili praktykę tatuażu na całym świecie – od Krety, po Grecję, Persję i Arabię.

2000 lat p.n.e. sztuka tatuażu dotarła do Azji, skąd przeniosła się do Japonii, gdzie służyła celom dekoracyjnym. W Chinach natomiast praktyka ta stała się popularna dopiero w latach 100-300 p.n.e. a tatuażem oznaczano tylko wojowników.

Największe znaczenie w historii tatuażu wniosła Polinezja, gdzie odkryto najbardziej skomplikowane wzory w starożytnym świecie. W Samoa tatuaż oznaczał stopień i tytuł wodzów, a ceremonia tatuowania była jednocześnie wstąpieniem w wiek dojrzały. Na Hawajach sztuka ta, znana jako ‘kakau’ miała na celu ochronę zdrowia i dobrego samopoczucia duchowego. XVI-wieczny badacz James Cook opublikował rysunki wyspiarzy polinezyjskich, znane jako ‘tatau’. Które służyć miały odpędzaniu złych duchów. Te z kolei przeniesione zostały przez migrantów z Nowej Zelandii i rozpowszechnione w Holandii. Niestety przybycie zachodnich misjonarzy spowodowało zahamowanie rozwoju sztuki zdobienia ciała na Polinezji. Kościół katolicki w całej historii zakazywał tej praktyki.

Grecy natomiast nauczyli się tatuaży od Persów, był on oznaką nobilitacji, szlachetności i godności. Od Greków sztukę zaadoptowali Rzymianie, którzy tatuowali niewolników. Jednak na początku IV wieku rzymski cesarz Konstantyn zakazał tatuowania, w szczególności na twarzy, która jako dzieło Boga, nie powinna być hańbiona w ten sposób.

Do XVI wieku naszej ery malowanie ciała praktykowały głównie plemiona. Warto wspomnieć o kulturze celtyckiej, która była pełna sztuki zdobienia ciała. Częste były motywy spirali, plecionek i warkoczy, symbolizujących połączenie całego życia, oraz labirynty oznaczające życiową podróż. Ciekawe są także XVI-wieczne tatuaże Majów, będące oznaką odwagi.

Później tatuaże były popularne wśród arystokracji – przyszły król Jerzy V miał wytatuowanego dużego smoka na ramieniu podczas wizyty w Japonii w 1882 roku, a matka Winstona Churchilla, Jemie, dyskretnego węża na nadgarstku. Prawdziwy bum nastąpił od końca 1800 roku.

Pierwszy salon tatuażu powstał w Nowym Jorku w 1846 roku. Natomiast pierwsza podwójna igła do tatuażu została opatentowana w 1891 roku przez Samuela O’Riley – tatuażystę irlandzkiego pochodzenia mieszkającego w Nowym Jorku. Pionierami wśród profesjonalnych artystów były kobiety – Maud Wagner i Justine Knight.

Moda na tatuaż zaczęła zanikać w 1930 roku i powróciła do łask 40 lat później, dzięki feministkom. Od tamtego czasu tatuowanie ciała stało się częścią kultury mainstreamowej.

Dlaczego robimy tatuaże

Według antropologów pokrywanie ciała miało w przeszłości wiele znaczeń. W kulturach plemiennych celem ich było uśmierzanie bólu lub ochrona przed urokami, zapewniały właścicielom szczęście, młodość i powodzenie w miłości. Przede wszystkim określały pozycję i funkcje pełnioną w grupie. W świecie antycznym znaczenie tatuażu osłabło, gdy plemiona i klany zaczęły przekształcać się w państwa. Straciło sens, bo każdego obywatela zaczął określać system polityczny i społeczny państwa.

To wówczas tatuaż zaczął przynależeć do marginesu społecznego. Ewolucja zjawiska tatuowania trwała tysiąclecia. W pewnych okresach oznaczał władzę i siłę, w innych degradację.
Skąd zatem współczesne uwielbienie do tatuaży? Dlaczego są tak popularnym zjawiskiem?

Królewskie towarzystwo Psychiatrów podkreśla, że tatuaże mają ogromne znaczenie dla ich właścicieli i mają na celu jakiś przekaz.

Z roku na rok rośnie liczba kobiet, które decydują się na wykonanie tatuażu. Jak wynika z badań, kobietom daje to kontrolę nad własnych ciałem, czyli wykorzystują tatuaże, by dostosować się do głównego nurtu kobiecości.

Popularność tatuaży świadczy o ich mocy, jako nośnika do wyrażania siebie, upamiętniania wydarzeń czy bliskich osób, budowania wspólnoty i społecznego komentarza. Niestety często są ograniczone przez tabu społeczne, niezrozumienie i złą interpretację oraz piętno, które nadal odczuwalne jest we współczesnym świecie.

Co zrobić, gdy żałujemy decyzji

Niełatwo pozbyć się tatuażu, choć istnieje kilka metod. Najpopularniejsze jest usuwanie metodą laserową – promieniowanie rozbija cząsteczki tuszu, które następnie są częściowo wchłaniane przez skórę. Jest to kosztowny zabieg (od 50 do 300 funtów za sesję) i nie zawsze kończy się całkowitym usunięciem tatuażu.

Małe tatuaże można usunąć operacyjnie, choć przy rozległych potrzebny jest przeszczep skóry. Ta metoda pozostawia blizny. Na rynku dostępne są również kremy, które sprawiają stopniowe blednięcie wymalowanego wzoru. Przy codziennym stosowaniu efekt widoczny jest dopiero po kilku miesiącach. Ostatnim z możliwych rozwiązań jest przykrycie nieudanego tatuażu innym wzorem.

Słynne tatuaże w świecie gwiazd

Popularność tatuaży leży w znacznej mierze w rękach celebrytów, którzy wysyłają w ten sposób odbiorcom swój przekaz. Wszystkie sławne gwiazdy je mają – od Cheryl Cole, Angelinę Jolie, Kelly Osburne, Danielle Lineker, po Davida Beckhama.

Angelina Jolie oficjalnie posiada 23 tatuaże – indiańskie i chińskie symbole, łacińskie cytaty i smoki. Jej mąż, Brad Pitt może poszczycić się zaledwie dwoma. Na jego lewym przedramieniu widnieje sylwetka Otzi, człowieka lodu, a na plecach modlitwa, która ma chronić jego adoptowanego synka Maddoxa.

Na ciele Johnnego Depp’a króluje tematyka rodzinna – ma on wytatuowane imię matki Betty Sue oraz swoich dzieci – Lily Rose i Jacka. Oprócz tego posiada głowę Indianina, 3 prostokąty, jaskółkę z napisem Jack, trupią czaszę i wiele innych. Jego żona preferuje drobne tatuaże. Jessica Alba posiada na karku kwiatek i biedronkę jako symbole rodzinne, a na nadgarstku słowo ‘kwiat lotosu’.

Kolejnym sławnym i zarazem wytatuowanym małżeństwem jest David i Victoria Beckham. U dołu pleców Wiktorii figuruje pięć gwiazdek, symbolizujących najbliższych członków rodziny. Natomiast wzdłuż linii kręgosłupa widnieje hebrajski cytat ze Starego testamentu ‘ należę do mojego ukochanego, mój ukochany należy do mnie’. Jej mąż posiada identyczny cytat na ręce. Oprócz tego David wytatuował imiona swoich synów, imię żony, anioła na plecach i wiele innych. Jak widać, wiele gwiazd wyraża w swoich tatuażach przywiązanie do bliskich osób, swoistą przynależność, którą należy szanować.

Kwestią względną pozostaje Czy dlatego coś jest piękne, że się podoba, czy się podoba, że jest piękne?.

Autor tekstu: Joanna Pawlikowska