ROZWÓD – PIENIĄDZE

0

ROZWÓD – PIENIĄDZE

Pogorszenie sytuacji materialnej rodzica, który z dnia na dzień staje się samotny, to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi musi się zmierzyć. Całe szczęście Wielka Brytania dba o swoich mieszkańców w takich sytuacjach, i możemy liczyć na spore wsparcie z ich strony.

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy wykonać jest omówienie kwestii alimentów z drugim rodzicem dziecka. Jeżeli istnieją na tej płaszczyźnie jakiekolwiek spory lub wątpliwości, pomoże Child Maintenance Service. Na stronie www.gov.uk/calculate-your-child-maintenance można znaleźć kalkulator, który obliczy nam wysokość należnych alimentów. Jeżeli w tej czy też innych kwestiach cywilnych okaże się nam konieczna pomoc prawnika, również możemy skorzystać z kalkulatora (www.gov.uk/check-legal-aid), który obliczy, czy należy się nam ona bezpłatnie. Natomiast, jeśli chodzi o koszty sądowe związane z otrzymaniem rozwodu, także można zwrócić się o ich obniżenie, w przypadku niskich dochodów.

Najważniejsze, to mieć dach nad głową. Jeżeli wynajmujecie mieszkanie przez agencję lub prywatnie, możecie liczyć na spore dofinansowania dzięki Housing Benefit. W Council’u należy poprosić o odpowiedni wniosek i go wypełnić. Dofinansowanie może sięgać nawet 100% wysokości czynszu! Dodatkowo zostanie też zmniejszona kwota Counicl Tax’u. Jeżeli mieszkanie musicie dopiero wynająć, przez agencję może być trudno. Bardzo pomaga tu, jeśli jest się zatrudnionym minimum na 16 godzin tygodniowo. Inną opcją jest też wystąpienie o przyznanie mieszkania socjalnego do Council’a lub wynajem od osoby prywatnej. Osoby mające własne domy z kredytem hipotecznym natomiast, mogą ubiegać się o Support for Mortgage Interest (SMI). Zasiłek pomaga w spłacie odsetek kredytu (nie całej pożyczonej od banku sumy) do £200,000. Jest on wpłacany na konto pożyczkodawcy po 13 tygodniach od złożenia wniosku. O zasiłek ubiegać się można w Job Centre Plus, jeśli otrzymuje się Income Support¬, income-based Jobseeker’s Allowance, income-related Employment and Support Allowance lub Pension Credit. Jeżeli wracasz do pracy i tracisz prawo do otrzymywania zasiłków w okresie przejściowym możesz wystąpić o Mortgage Interest Run On na okres kolejnych 4 tygodni, jeśli poprzedni zasiłek był pobierany minimum 26 tygodni, będziesz pracować i otrzymywać wynagrodzenie przez okres minimum 5 tygodni a wcześniej i w chwili rozpoczęcia zatrudnienia otrzymujesz pomoc w kosztach utrzymania domu.

Samotni rodzice o niskich dochodach otrzymują ze strony państwa pomoc w postaci Child and Working Tax Credit. W skład Child Tax Credit wchodzi też dofinansowanie kosztów opieki nad dzieckiem pracujących rodziców. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 0345 300 3900 i zgłosić zaistniałe zmiany. Na stronie http://www.hmrc.gov.uk/taxcredits/payments-entitlement/entitlement/question-how-much.htm można obliczyć orientacyjną kwotę zwrotu.

Jeśli nie pracujesz lub pracujesz poniżej 16 godzin a jesteś w ciąży lub masz dziecko do 5 roku życia, możesz ubiegać się o Income Support. Wystarczy zadzwonić na infolinię Jobcentre Plus na numer telefonu 0800 055 6688. Aktualnie dla samotnego, niepracującego, pełnoletniego rodzica wynosi on £71.71 tygodniowo. Jeżeli otrzymujesz ten zasiłek i jesteś w ciąży lub właśnie urodziłaś dziecko, dodatkowo możesz się też ubiegać o Sure Start Maternity Grant w wysokości £500, składając wniosek w lokalnym Job Centre. Pamiętaj jednak by zrobić to na czas! Najwcześniej na 11 tygodni przed terminem porodu, najpóźniej 3 miesiące po porodzie.

Jeżeli zaczynasz szukać pracy lub aktualnie pracujesz poniżej 16 godzin i to nie wystarcza na utrzymanie, warto wystąpić o Jobseeker’s Allowance (JSA) do Job Centre. W przypadku niskich lub braku dochodu otrzymasz pomoc finansową do wysokości £71.71 tygodniowo. Twoje poszukiwania pracy będą jednak monitorowane przez urzędnika na codwutygodniowych spotkaniach. Ale dostaniesz też pomoc i wsparcie a nawet dofinansowania dla rozpoczynających pracę, co może okazać się w tej trudnej życiowo sytuacji niezbędne.

Jako samotny rodzic masz też prawo skorzystać z pomocy Benefit Advisor w Job Centre, który sprawdzi dokładnie jakie konkretnie zasiłki Ci się należą.

A jeśli masz zaciągnięte pożyczki, niespłacone karty kredytowe czy debet na koncie a nie stać Cię na ich spłacanie i nie masz sił samodzielnie dyskutować z bankami na temat obniżenia rat spłaty, zwróć się do organizacji, która w takich sytuacjach pomaga, najlepiej bezpłatnie np. Step Change. Oni doradzą Ci co jest dla Ciebie najlepsze. Wystarczy wypełnić na ich stronie formularz.

Autor tekstu: Agnieszka B. Molak