Kariera w UK – Szkolenia

0

Tylko pozornie w przerwie zimowej (grudzień/styczeń) musimy zwolnić tempo, lub odłożyć nasze plany na przyszłość. To właśnie okres Świąt Bożego Narodzenia, może być dla niektórych z nas dobrze wykorzystanym czasem na zaplanowanie kariery i następnych działań. Jeżeli nie udało nam się do tej pory znaleźć pracy, i nadal jej poszukujemy lub mamy posadę, ale nie jesteśmy z niej zadowoleni, warto zastanowić się jak wzbogacić swoje CV i podnieść kwalifikacje. Spróbujmy więc przyjrzeć się kursom, które są oferowane od stycznia lub lutego 2014r. Możliwości jest wiele.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim jeszcze raz zastanówmy się spokojnie nad rozwojem jakich umiejętności nam najbardziej zależy? Może warto się zapisać na kurs zawodowy, a nie koniecznie wyłącznie teoretyczny? Kurs zawodowy bardzo często zakończony jest konkretnymi kwalifikacjami, i daje pracodawcy jasno do zrozumienia, że już nie musi w nas inwestować, a przede wszystkim może zyskać. Kurs teoretyczny może nas utwierdzić w decyzji, że to, co mamy zamiar robić jest faktycznie dobrym pomysłem. A może po prostu nasz język nie jest tak mocny jak być powinien? Może warto zapisać się na kilka lekcji żeby go po prostu podszkolić? Którąkolwiek opcję wybierzemy, musimy kierować się rozsądkiem i dobrze opracowanym planem.

Gdzie?

Teraz, jeżeli już podjęliśmy decyzję, co chcemy robić, warto się zastanowić gdzie chcemy rozpocząć nasz kurs. Czy jest to College dla dorosłych czy Uniwersytet, w obu przypadkach do rekrutacji trzeba przystąpić dość szybko, a proces rekrutacyjny trwa. Przede wszystkim, sprawdźmy uczelnie i college, które są najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Sprawdźmy je pod dwoma względami: położenia, czyli tzw. wygody i opinii. Opinie innych słuchaczy są ważne, dają nam obraz wybranego ośrodka edukacyjnego, i pozwalają zorientować się czy szkoła jest wiarygodna.

Co więcej pozwalają nam ocenić, czy dany ośrodek jest dobry w danej dziedzinie. Jak ocenimy już uczelnie położone w najbliższej okolicy, warto zapoznać się z ośrodkami położonymi nieco dalej. Może okazać się, że cena kursów jest nieco niższa lub oferta bogatsza, a może okaże się, że wymiar godzin jest większy, i w tym samym okresie czasu zdołamy poznać nieco więcej zagadnień z danej dziedziny. Ważne żeby pamiętać, że każdy College lub Uniwersytet dokładnie informuje aplikantów o tym, jakie będą przedmioty i jakie kwalifikacje uzyskamy kończąc konkretny kurs.

Kiedy?

Załatwienie formalności należy tak naprawdę zacząć jak najszybciej. Większość ośrodków edukacyjnych otwiera nabory nawet w listopadzie, po to by, nowi słuchacze rozpoczęli naukę w styczniu. Zapoznajmy się dokładnie z formalnościami, które musimy wypełnić, i z aplikacjami, które muszą zostać złożone w szkole. Często nie są one ani trudne ani podchwytliwe, ale wymagają np. dostarczenia przetłumaczonych przez nas dokumentów. Warto o to zadbać nieco wcześniej.

Dla kogo?

Pamiętajmy Wielka Brytania w tym Szkocja, to państwo nieco inne niż Polska. Tutaj na naukę jest zawsze czas. College dla dorosłych oznacza jedynie naukę po 18 roku życia, a nie jak w naszym kraju, w ramach 18-24 lat. Każdy ma prawo podnosić swoje kwalifikacje lub realizować marzenia, a wiek nie jest tu żadną przeszkodą.

Jakie kursy?

Wśród ofert znajdziemy pełen przekrój – od gotowania, pieczenia, przystrajania ciast, aż po filologię, politologię i psychologię. Oferta jest bardzo zróżnicowana. Dostępne są zarówno kursy kilkumiesięczne jak również kilkuletnie. Bardzo korzystne są typowo zawodowe kursy, dające uprawnienia kucharza czy kosmetyczki. Po nich można od razu zacząć pracę, lub nawet jeszcze w trakcie załapać się na staż z przygotowaniem do zawodu.

Dodatkowe informacje

Jeżeli interesują nas niepodważalne fakty, warto zajrzeć do rankingów uczelni wyższych i collegów. Te, publikowane co jakiś czas przez różne media i organizacje informacje, łatwo dostępne w Internecie, dają nam wymierny obraz tego, jakie wyniki osiągają dane placówki. Pojawiają się też czasami targi szkół, ale trudno ich szukać w przerwie świątecznej.

Finanse

Kursy podnoszące nasze kwalifikacje mogą nas trochę kosztować, ale niekoniecznie. W przypadku studiów licencjackich, większość kierunków na uczelniach szkockich jest bezpłatna (poza pewnymi wyjątkami). W północnej Anglii, sytuacja kształtuje się już nieco inaczej. Tu niestety wszystkie kierunki na wszystkich uczelniach są płatne. W takim wypadku możemy wystąpić o pożyczkę studencką, która z reguły nie jest oprocentowana, a jedynie obciążona coroczną inflacją. Po ukończeniu studiów, mamy wolny rok, w którym spłata nie jest w ogóle oczekiwana. Później, jeżeli nie przekroczymy poziomu przychodu £15 000 rocznie, spłata pożyczki również będzie odłożona. Musimy tylko przedstawić stosowne oświadczenia. Oprócz wspomnianej, mamy możliwość skorzystania ze studenckiej pożyczki, która pokryje nasze koszty utrzymania, lub zakup pomocy naukowych. Zasady spłaty są takie same jak w przypadku pożyczki na studia. Wiele uczelni oferuje również swoim studentom stypendia socjalne, lub za dobre wyniki w nauce.

Stypendia te są regulowane według wewnętrznego statutu szkoły. Wracając do collegu. Podobnie jak uniwersytety, proponują one swoim uczniom stypendia różnego rodzaju. Warto też aplikować o dodatkowe dofinansowanie. W Szkocji może takie przydzielić Indyvidual Learning Accounts (ILA) Scotland. Wystarczy złożyć aplikację przez Internet, i otrzymamy dodatkowo £200 na pokrycie kosztów kursu. Może to niewiele, ale często wystarcza. Takie dofinansowanie przyznawane jest raz w roku. Co roku trzeba starać się więc o następne. No i na koniec warto wiedzieć, że, jeżeli jesteśmy zarejestrowani w Job Centre Plus, to właśnie ta instytucja może nam pomóc, i po prostu skierować nas do konkretnego collegu. Wtedy koszty takiego kursu rozliczane są pomiędzy College’m a Job Centre Plus. My tylko musimy zadbać o wypełnienie wszelkich formalności. Zapraszamy do skorzystania z oferty i odwagi w działaniu, to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

TEKST: Redakcja