Kultura Cafe… Grudzień 2013

0

Korea Północna – Poszukując prawdy 

Nicolas Levi

To pierwsza na polskim rynku publikacja na temat tego dalekiego, niezwykłego kraju. Tak nie wiele w sumie o nim wiemy. W mediach, wyłącznie za zgodą przywódcy, od czasu do czasu pojawiają się krótkie komunikaty i informacje o tym jaką jest potęgą oraz ile dobrodziejstw przynosi swoim wiernym poddanym. Tymczasem to różnorodna mieszanka najgorszych możliwych cech państwa: rasizmu, szowinizmu, stalinizmu i traducjanizmu. To najbardziej prześladowcze i agresywne państwo, które swoich obywateli wykorzystuje bez żadnych oporów wmawiając im korzyści wynoszone z obecnego systemu politycznego. To świat całkiem obcy, zupełnie inny od pozostałych reżimów i przede wszystkim stanowiący zagrożenie dla nas wszystkich. Warto przeczytać nie tylko dlatego, że pozwala nam poznać ale też ostrzega do czego można doprowadzić.

. . .

Trochę większy poniedziałek
Katarzyna Grochola

To fantastyczna opowieść o tym, co nas bawi, co nas smuci, co zaskakuje i z czym na co dzień w życiu się spotykamy. To nie tylko zbiór rad, ale przede wszystkim zbiór opowieści, które pomogą nam zrozumieć, że szczęście i dziś i jutro zależy wyłącznie od nas samych. To po dialogu z córką i wcieleniu się w mężczyznę w książce “Houston mamy problem”, kolejna świetna książka tej autorki, która mówi nam całkiem wyraźnie, że zawsze wybieramy coś kosztem czegoś, ale lepiej wybrać niż żałować. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. W sam raz na odpoczynek w trakcie świąt.

. . .

INFERNO
Dan Brown

To kolejny, apokaliptyczny thriller tego autora. Zabytkowa Florencja i wartka akcja sprawiają, że książka wciąga i czyta się ją niezwykle szybko.
Tym razem Robert Langdon, światowej sławy specjalista znajduje się ku swojemu zdziwieniu w zupełnie obcym miejscu w łóżku szpitalnym, a w kieszeni swojej marynarki znajduje tajemniczy przedmiot. Zanim zdąży dojść do siebie i zrozumieć co się stało, ktoś próbuje go zabić. Ucieka więc ze szpitala w towarzystwie młodej lekarki przed nieznanymi sprawcami, próbując po kolei odgadnąć co tak naprawdę się wydarzyło. Musi też ocalić świat przed zagładą. Czy to mu się uda?
Książką podobna nieco do pozostałych publikacji tego autora, jednak mimo wszystko do końca trzyma w napięciu.

. . .

POLICJA
Jo Nesbo

To według krytyków powieść o bezmiarze zła i o tym, czego jest w stanie dopuścić się człowiek. Historia wydaję się być całkiem prosta. Ginie oficer na zmianie, w miejscu popełnionego i nierozwikłanego wcześniej morderstwa. Początkowo wszystkim wydaje się, że jest to wyłącznie zbieg okoliczności. Tymczasem…Każdy następny policjant zajmujący się tą sprawą, ginie z niewyjaśnionych przyczyn a morderca nie pozostawia żadnych śladów. Wkrótce staje się jasne, że wszystkie te zbrodnie mają wspólny mianownik – zbrodnie z przeszłości.

Równocześnie w szpitalu leży nieprzytomny mężczyzna, którego pilnuje sztab policjantów a tożsamość jest ściśle utajniona. Mroczny kryminał z zaskakującym finałem i niezwykle interesującą fabułą.

. . .

ELIZJUM

Premiera filmu na DVD już 16.12.2013.

Jest rok 2154 a ludzie są podzieleni na dwie klasy: lepszą, bogatszą i gorszą, biedniejszą. Elizjum to luksusowa stacja kosmiczna dla lepszych obywateli, tymczasem na ziemi żyje ta druga klasa – ludzi walczących nieustannie o byt na zrujnowanych terenach. Elizjum nie ma żadnych oporów żeby nie dopuścić ludzi z ziemi do zajęcia stacji kosmicznej, tymczasem ludzie nie cofną się przed niczym by poprawić swój byt. Matt Damon wciela się w bohatera, który podczas bardzo niebezpiecznej misji będzie musiał zmierzyć się z lepszym światem i zrównać oba światy ze sobą.
To film z gatunku science fiction, zdecydowanie warty obejrzenia.

 

TEKST: Małgorzata Wierzbicka