Zwierzęcy magnetyzm

0

Nigdy nie dawano wiary temu, że zwierzęta są w stanie dokonywać przemyślanych nawigacji. Kiedyś wydawało się to być wymysłem fantazji. Wszystko jednak do czasu. Obecnie istnieją dowody na to, że wiele gatunków, między innymi gołębie, żółwie morskie, kury, szczury ziemne i prawdopodobnie bydło domowe, są w stanie wykorzystać pole magentyczne ziemi. Czasami nawet z zaskakującą dokładnością.

Żółwie karetta potrafią odczytać pole magnetyczne globu, aby ustabilizować obrany kierunek na pełnym morzu. Pływanie na otwartych wodach pozwala im budować siatkę połączeń magetycznych służących do poruszania się na obręczy Północnego Atlantyku. Z czasem siatka ta nabiera bardziej złożonego charakteru, dzięki któremu uczą się one odczytywać natężenie linii pól, które przybierają bardziej ostry kąt im bliżej równika.

Tajemnicą cały czas pozostaje jednak to, jak udaje się zwierzętom wyczuwać magnetyczność pola. Jedna hipoteza głosi, że są one w stanie dokonać lokalizacji dzięki uczeniu się wyczuwania kierunków prądów morskich. Inna teoria podkreśla wagę fotopigmentów w oku, zwanych kryptochromami dostarczających wzkazówek wizualnych, które działają jak kompas. Ciekawostką jest to, że kryptochromy znajdują się w siatkówce oka u ptaków, a te z kolei znane są z umiejętnego poruszania się w przestrzeni powietrznej. Brak tych elemtów oka powoduje utratę mozliwości nawigacji u ptaków. Być może właśnie to ona umożliwia między innymi żółwiom nawigację w przestrzeni morskiej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudenckie ambicje
Następny artykułLETNIE UTRAPIENIE