No Mean City Festival 2013

0

Niezwykły festiwal doceniający muzykę gatunku Americana.

Ten gatunek muzyczny wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, łączący w sobie elementy tradycyjnych, amerykańskich oraz współczesnych gatunków muzycznych takich jak folk, country, rhythm & blues, rock & roll i innych, określana jest czasami także jako “alt-country” czy “alt.country” czy też w bardziej opisowy sposób jako “progresywne country”, a także nieco złośliwie jako “cowpunk” czy “y’allternative”. Według The Americana Music Association americana to “muzyka, która czci oraz pochodzi z tradycji muzycznych korzeni Ameryki i jest inspirowana tradycjami kultury amerykańskiej”.

Głównym celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na bliskie stosunki miasta i stowarzyszenia amerykańskiej muzyki odwołującej się do jej korzeni oraz dziedzictwa. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowane 20 koncertów w 5 najlepszych miejscach muzycznych Glasgow a są to O2 ABC Glasgow, Brodcast, Oran Mor, the Art School i Nice N Sleazys.

Jednym z artystów podczas tegorocznego festiwalu będzie Kris Kristofferson, niezwykły piosenkarz – kompozytor i aktor. Mimo swojego wieku 77 lat artysta nie zwalnia tępa i od rozpoczęcia swojej kariery w 1966 roku tworzy i udziela się artystycznie. Jego najnowszy album ”Feeling Mortal”, ukazał się 29 Stycznia tego roku. Artysta wystąpi również 27 września w Bridgewater Hall, Manchester.

Trio folk The Be Good Tanyas, które również będą gościć podczas festiwalu, osiągnęły status kultowych od świetlnego debiutu Blue Horse, debiutanckiego albumu nazwanego jednym z najlepszych 2002 roku w 50 wersjach przez Q magazynu (UK), umocniła grupę na scenie gatunku muzyki Americana. Z kolejnych wydań, Chinatown i Hello Love, zespół spotkał się z coraz większym uznaniem krytyków i fanów, zdobywając 4 gwiazdkowe recenzje w magazynach Rolling Stone i MOJO oraz wyprzedanych biletach na koncerty podczas tras w Ameryce Północnej i Europie.
Frazey Ford, Trish Klein i Samantha Parton, trzy kobiety z przepięknymi, prześladowczymi i płaczliwymi głosami z rustykalnym, charakteryzujące się surowym i uduchowiony akompaniamentem instrumentacji, wysoko samotne harmonie i inteligentne pisanie piosenek.
Zespół wystąpi również 27 sierpnia w Sheffield Memorial Hall, Sheffield.

Wszystkich artystów występujących podczas tegorocznego No Mean City można znaleźć na stronie festiwalu www.nomeancity.co.uk