Wysoka temperatura w Polsce przyczyną ograniczeń w poborze prądu

0

Będą ograniczenia w zasilaniu dla zakładów produkcyjnych – informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Ograniczenia nie powinny dotknąć gospodarstw domowych. Z komunikatu operatora przesyłowego wynika, że od godziny 10.00 do 17.00 będzie obowiązywał 20. stopień zasilania, co oznacza, że firma pobiera jedynie minimalną moc, niezbędną do funkcjonowania zakładu. Po godzinie 17.00 będzie obowiązywał 19. stopień zasilania, a od godziny 22.00 do jutra, do godziny 10.00, będzie obowiązywał stopień 11.

Plany ograniczeń w dostarczaniu energii elektrycznej wprowadzane są przez Radę Ministrów, a nie przez operatora systemu przesyłowego. Wprowadzane są w celu nie ograniczania dostaw do odbiorców indywidualnych.
Zmniejszenie poboru elektryczności, ujęte w planie ograniczeń, określa się w stopniach zasilania od 11. do 20., przy czym: 11. stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy określonej w umowach, stopnie zasilania od 12. do 19. powinny zapewniać równomierne obniżanie mocy elektrycznej pobieranej przez odbiorcę. Natomiast 20. stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum, niepowodującego zagrożeń i zakłóceń. Ograniczenia w dostawach energii dotyczą zakładów, które pobierają więcej niż 300 kW mocy.

Ministerstwo gospodarki informuje, że w siedzibie Polskich Sieci Energetycznych o 13.00 rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Godzinę później mamy poznać jego ustalenia.
Ograniczenia dostaw energii związane są z pogodą. Już w piątek operator sieci elektroenergetycznej ostrzegał, że wysoka temperatura może doprowadzić do utrudnień w przesyle prądu i apelował o ograniczenie zużycia energii między godzinami 11.00 a 17.00.

Źródło: onet.pl