W Polsce zwołano specjalna komisje do spraw uchodźców

0

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się spotkanie Ewy Kopacz z przedstawicielami MSZ, MSW, MAiC i Straży Granicznej w sprawie przywrócenia przez Niemcy kontroli na granicach. W sprawie uchodźców zostanie powołany międzyresortowy zespół, do którego będą zaproszeni przedstawiciele Kościołów i pozarządowych organizacji w Polsce, które pomogą pokazać, jaka jest naprawdę skala zjawiska – zapowiedział rzecznik rządu Cezary Tomczyk.

Tomczyk podkreślił, że premier Ewa Kopacz od wielu dni szeroko konsultuje sprawę uchodźców. – Rozmawiamy z polskim Kościołem, odbyło się na ten temat bardzo wiele rozmów – powiedział wieczorem w TVP Info. MSW apeluje, by Polacy wyjeżdżając do Niemiec mieli przy sobie dowód osobisty lub paszport. Może się zdarzyć, że również Polacy, podczas przekroczenia granicy, zostaną sprawdzeni. Wcześniej szef niemieckiego MSW poinformował o czasowym przywróceni kontroli na swoich granicach państwowych, aby ograniczyć masowy napływ imigrantów. Thomas de Maiziere poinformował, że działania władz będą się początkowo koncentrować na granicy południowej z Austrią.

– De Maiziere poinformował polską minister spraw wewnętrznych Teresę Piotrowską o tymczasowym  wprowadzeniu kontroli na swoich granicach państwowych – podała wieczorem rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak. W reakcji na tę decyzję, Czechy wzmocnią patrole policyjne na granicy z Austrią. Informację tę przekazał czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec. Na razie nie ma mowy o przywróceniu kontroli granicznej, na co zdecydowały się Niemcy.

– Republika Czeska wzmacnia środki na granicy z Austrią. Kolejne kroki będą determinowane przez liczbę uchodźców kierujących się ku Czechom – powiedział Chovanec. Rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Petra Kuczerova oraz policja potwierdziły w rozmowie z czeską agencją CTK, że podjęte środki są wynikiem przywrócenia kontroli granicznych na granicy niemiecko-austriackiej.

Jak wyjaśniła rzeczniczka policji Katerzina Rendlova, decyzja podjęta przez rząd przekłada się na „wzmocnienie patroli, które są na służbie w rejonach przygranicznych”.

Źródło: onet.pl

Zdjęcie: PAP